15 Temmuz Milli Birlik Kütüphanesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi

Battalgazi Belediyesi tarafından Kütüphaneler Haftası dolayısıyla SODES kapsamında 15 Temmuz Milli Birlik Kütüphanesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

15 Temmuz Milli Birlik Kütüphanesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi KÜLTÜR-SANAT

Burada konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, öğrencilerden her türlü kitapları okumalarını isteyerek, “Okuduğunuz kitapları egemenliğiniz altına alın. Sadece bir kitaba teslim olacaksınız, oda Kuran-ı Kerim” dedi.

Battalgazi Belediyesi tarafından Kütüphaneler Haftası dolayısıyla SODES kapsamında 15 Temmuz Milli Birlik Kütüphanesi’nin açılış programı, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda gerçekleştirildi. Programa, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Battalgazi Kaymakamı Abdül Kadir Duran, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Bulut, Battalgazi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Adil Culha, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı. Burada konuşan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kur’anı Kerem’in ilk emrinin ‘oku’ olduğunu belirterek, “İslam’ın emri, ilk şartı ‘Oku, seni yaratan Allah'ın ismi ile oku’ İslam’ın ilk emri oku emridir. Peygamberimiz  ‘İlim Çin’den olsa git adam bul öğren’ demiştir. Hz Ali, ‘bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ demiştir. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ demiştir. Yunus Emre ise, ‘İlim ilim etmektir. İlim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır’ demiştir. Okumayı sevmek, sevdirmek alışkanlık haline getirmemiz,  davranış haline getirmemiz gerekmektedir. Bu konuda öğretmenlerimize ve velililerimize büyük görevler düşmektedir. Ben sizlerin sıralarındayken, o zaman büyük geniş kütüphaneler yoktu. Ancak aldığımız kitapları birbirlerimizle değiştirerek faydalanıyorduk” dedi.

Öğrencilerden her türlü kitabı okumalarını isteyen Başkan Gürkan, “Sizlerden de rica ve istirhamım odur ki her türlü kitap okuyun. Onun muhasebesini yapın. Belirli bir süreye geldikten sonra okuduğunuz kitapları egemenliğiniz altına alacaksınız. Sadece bir kitaba teslim olacaksınız, oda Kuran-ı Kerim. Diğerlerini siz teslim alacaksınız ve yol haritasınız ve yön pusulanızı onlardan aldığınız bilgiler ışığında kendinize rehber edineceksiniz. Okuduğumuzu anlayacağız, anlatıp ifade edeceğiz ve ifade ettiklerimiz de davranış haline getireceğiz ki o zaman okumanın bir anlamı ve manidarlığı olsun. Öğretmenler olarak okumayı öğrencilere sevdirmeliyiz. Bugün Kütüphaneler Haftası olması münasebetiyle, 40 bin kitabın dağıtımını ve SODES kapsamında alınan binlerce kitabın dağıtımını, ardından da kütüphanelerin açılışı gerçekleştirilmiştir. Eski belediyemizde de ikinci bir kütüphane açacağız. Ayrıca Hasan Basri Türbesi’nin olduğu yerde de, diğer kütüphanemiz ve kütüphanelere olan desteklerimiz mevcuttur ve devam edecektir. Bu sıraların ve bugünlerin kıymetini iyi bilelim. Bizim zamanımızda kitap alacak paramız yoktu. Çocuklar kendi harçlıklarını yemez, içmez onunla kitap alırlardı. Bugün gerek hükümetimiz, gerek devletimiz ve kültür bakanlığımızın vermiş oldukları destekleri iyi değerlendirmeniz gerekiyor” diye konuştu. 

Battalgazi Kaymakamı Abdül Kadir Duran ise, eğitime büyük önem verdiklerini belirterek, “Battalgazi'de Milli Eğitime ne kadar önem verdiğimizi, beraber çalıştığımız mesai arkadaşlarımızla hepsi biliyor ve hepsinin bir görevi vardır. Eğitim önemli aslında. Battalgazi'de yapılması gereken elimizden gelen ne varsa eğitim için yapmaya çalışıyoruz. Kitap okuyan öğrencilerin çok daha başarılı olacağına inanmaktayız. Kitap okumanın çocuklarımıza, gençlerimizin sınavlarda başarılarının yükseldiği görülmüştür. Bu yüzden öğrencilerimizin kitap okumasını önemsiyoruz. Gençlerimize ve Çocuklarımıza kitap okuma programları ile buluşturduğu için Battalgazi Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin’de, “Biraz öncede arkadaşlarımız ifade ettiler. Gerçekten yüce kitabımızın ilk ayetinde bize oku emri ile başlıyor. Bizler okullara başladığımız günden itibaren özellikle hem yaşça bizden büyük ağabeylerimiz, ablalarımız, bizlere olan yakınlıkları bizlere tembihleri, tavsiyeleri ve hepsinden önemlisi okumayı ilk vesile olan sınıf öğretmenlerimizin bu konuda bizlere göstermiş olduğu duyarlılık ve rehberlik, bizim hayat çizgimizi belirleyen, gerçekten o günlerde başlamamıza vesile oluyor. Bu güne kadar özellikle bu alanda hizmet veren ve aramızda olmayan bütün eğitimci kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum. Yine şuanda mesleklerini icra eden değerli öğretmenlerimize de inşallah hayırlı hizmetler, hayırlı dualar alacak nice hizmetlere imza atmalarını cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Bugün burada özellikle bulunmuş olduğumuz Kervansaray, ecdadımızın 400-500 sene öncesinden armağan etmiş oldukları buraları asli amaçların belki çok daha ötesinde. Şuanda ne yapıyoruz? Kültürel, sosyal, eğitsel faaliyetlerde önemli bir merkez haline dönüşmüş. Yani bizim burada yapmış olduğumuz bu çalışmalar yer yer mutlaka bundan 10 sene, 20 sene, 30 sene sonra karşımıza bir ürün olarak çıkıyor. Bizler özellikle şuana kadar belki arkadaşlarımızın, yavrularımızın büyük bir çoğunluğu biraz önce kitap alırken gördüm, daha henüz ana sınıfı seviyesindeler ama, kitaplarla mutlaka arkadaş olalım” diyerek, öğrencilere kitap okumaları tavsiyesinde bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından öğrencilere kitap dağıtımı ve ardından da SODES kapsamında 15 Temmuz Milli Birlik Kütüphanesi’nin açılışı Battalgazi Belediyesi Eskimalatya Kampüsü’nde gerçekleştirildi.  

Kaynak: - Milliyet
 • MHP, İYİ Parti'deki ülkücülere dönüş için kapısını açtı
 • Atatürk'e hakaret eden kadın Ankara'da gözaltına alındı
 • Meteorolojik değerlendirme
 • Malatya'da KPSS heyecanı
 • YMS Sezon Hazırlıklarını Çift Antrenmanla Sürdürdü.
 • Başkan Çınar, Dilek’te Esnafları Ve Vatandaşları Dinledi
 • Elazığ'da evden hırsızlık
 • Başkan Akın, "Devlet ve hükümet çok güzel destekler veriyor"
 • Atatürk'e hakaret eden şahsa yakalama kararı
 • Kanun değişti! Binlerce kişi nüfus müdürlüklerine koştu...
 • Ağbaba’dan Mevsimlik Tarım İşçileri İçin Araştırma Önergesi
 • Kosgep Bir Girişimciyi Daha İş Yeri Sahibi Yaptı
 • Malatya'da iki minibüs çarpıştı: 12 yaralı
 • Malatya'da uyuşturucu operasyonu
 • Anlaşmalı organik tarımla üreticinin yüzü güldü
 • Vali Yıldırım,"Bu bölgede terörü yaşatmayacağız"
 • FETÖ'nün "askeri mahrem yapılanması"na operasyon
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom