ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler

ABD'nin Kudüs'ü BÖLGE HABER

Van, Muş, Hakkari ve Bitlis'te protesto gösterisi düzenlendi

Van, Muş, Hakkari ve Bitlis'te bazı sivil toplum kuruluşları, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına tepki gösterdi.

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi üyeleri ve vatandaşlar, öğlen namazının ardından Hazreti Ömer Camisi'nin avlusunda kararı protesto için toplandı.

Grup, "Katil Trump Filistin'den defol", "Hamas'a selam direnişe devam", "Kudüs ümmetin onurudur", "Terörist Amerika Filistin'den defol", "Katil İsrail Filistin'den defol" ve "Mescid-i Aksa onurumuzdur" sloganları attı. İmam Hatip Lisesi öğrencileri de Sıhke Caddesi'nden sloganlar eşliğinde Merkez İmam Hatip Lisesi'ne yürüdü.

İnisiyatif adına açıklama yapan Nurullah Arvas, kararın "Müslümanlara savaş açmak" anlamına geldiğini söyledi. ABD Başkanı Donald Trump'ın kararının İslam ümmetinin kalbine vurulmuş bir hançer olduğunu vurgulayan Arvas, şöyle konuştu:

"ABD'nin ve İsrail'in bu kararı asla kabul edilemez. Ortadoğu'daki kargaşadan ve İslam devletlerinin içine düştüğü zillet halinden faydalanan ABD, 1995 yılında yasalaştırdığı bu kararını hayata geçirmeye çalışmaktadır. Alınan bu karar geçersiz ve gayrimeşrudur. Bu uluslararası kanunlar ile kayıt altına alınan Filistin halkının haklarını ihlal eden ve barış imkanını tamamen ortadan kaldıran bir girişimdir."

   Saadet Partisi İl Başkanı Özay İlhan, parti binasında düzenlediği basın toplantısında kararı tanımadıklarını dile getirerek "Müslüman ülkeleri birbiriyle ve kendi iç problemleri ile boğuşurken, İsrail adım adım hedefine yürüyor. Kudüs bizim onurumuzdur, namusumuzdur, izzetimizdir. Kudüs bir İslam şehridir ve böyle kalmaya devam edecektir." dedi.

- Hakkari 

Memur-Sen İl Başkanı Feysel Çiftçi, düzenlediği basın açıklamasında, Kudüs'ün savaşın değil, barışın şehri olduğunu söyledi. İnsanlık tarihinin en kanlı ve şiddetli dönemlerinin yaşandığı bir zamanda olduklarını belirten Çiftçi, şunları söyledi: 

"Şiddeti daha da derinleştirerek kanlı iktidarlarını sürdürmek isteyen bir zihniyet, Kudüs üzerinden yeni bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Kudüs'ü işgal eden İsrail'e, İsrail'e destek veren ABD ve bütün bunlara sessiz kalanlarla insanlığa dönük bu ihtarın nedeni de hedefi de bellidir. ABD'nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır. Oysa Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, coğrafya, kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir."

 

- Bitlis

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) öğrencileri, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına tepki gösterdi. BEÜ önünde toplanan öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Muhammet Demir, her geçen gün İslam coğrafyasının küresel sömürü düzeninin kıskacında kan gölüne çevrildiğini belirtti. 

Avrupa'nın merkezinde Bosna'da yaşanan soykırım hafızalarda tazeliğini korurken Suriye'de insanlık dramı yaşandığını, Arakan'da kimyasal silahlarla çocuk ve kadınların katledildiğini, binlerce insanın da yerinden ve yurdundan ayrıldığını vurgulayan Demir, şöyle devam etti: 

"Silahların menşei dünyanın kan emici vampirleri sömürgeci ülkeler arasında değişirken, ölenlerin hepsi savunmasız Müslümanlardır. Bir yandan gönül coğrafyamızda ölümler yaşanırken bir yandan da kutsallarımız çiğnenip topraklarımıza el uzatılmaktadır. Hadsizliğin, saldırganlığın ve hukuksuzluğun geldiği son nokta olarak siyonizmin bu devirdeki kullanışlı piyonu Trump aracılığıyla ilk kıblemiz Kudüs'ümüzü işgalci İsraillilerin siyonist emelleri doğrultusunda başkent ilan etme cüretinde bulunmuşlardır. Bir eşkiya ordusuna karşı dik duruşun bir Müslüman için namus meselesi olduğunu tüm İslam alemine hatırlatıyoruz." 

Öğrencilerden Emre Çetiner ise Türkiye'nin din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin tüm mazlumların hakkını savunmaya daha gür sesle devam edeceğini ifade etti.

Açıklamaya, AK Parti Bitlis Gençlik Kolları Başkanlığı ve Bitlisli gençler de destek verdi.

Ahlat ilçesinde Yukarı Çarşı Meydanı'nda bir araya gelenler adına açıklamayı okuyan Burak Ataş, Kudüs ve Filistin'in davasının sadece Filistinlilerin veya Arapların değil bütün Müslümanların davası olduğunu vurguladı. 

Ataş, "Bugün Filistin topraklarında o toprakların bağımsızlığı, Kudüs'ün ve Mescidi Aksa'nın kurtarılması için mücadele eden bir tek kişi olmasa bile Müslümanların yine de bu davaya sahip çıkmaları gerekir. İslam bütün peygamberlerin ortak dini olduğuna göre Kudüs'teki eski peygamberlerden kalma eserlerin tümü İslami mirastır." dedi.

- Muş

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrencileri, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına tepki gösterdi.

Öğrenciler adına açıklama yapan MŞÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Yakup Ay, her geçen gün İslam coğrafyasının küresel sömürü düzeninin kıskacında kan gölüne çevrildiğini söyledi.

Filistin'in "Büyük İsrail Projesi" çerçevesinde adım adım işgal edildiğini aktaran Ay, "Müslüman semtleri bombalanırken masum kadınlar, erkekler, çocuklar dünyanın gözü önünde cami avlusunda katledildi." diye konuştu.

Kaynak: AA -
 • Ağbaba’dan Kurban Bayramı Mesajı
 • Başkan Yanılmaz Elazığ’ı Anlattı
 • Başkan Keskin, ''Ülkemize sahip çıkmamız lazım''
 • Başkan Dağ’dan Kurban Bayramı Mesajı
 • Malatya Bu Yıl Da “Kurbanım Kızılaya Dedi”
 • MBH Bölge Başkanı Aygün Kurban Bayramı Mesajı
 • Battalgazi İlçesindeki Tarihi Mekanlara Ziyaretçi Akını Yaşanıyor
 • Başkan Gürkan’ın Kurban Bayramı Mesajı
 • Ağbaba, Orman Yangınlarının Araştırılmasını İstedi
 • Fenerbahçe Maçın ardından
 • Fenerbahçe, Evkur Yeni Malatyaspor'a 1-0 mağlup oldu
 • Şehit Düşen Meslektaşları İçin Mevlit Okuttu
 • Askeri gazinonun ek hizmet binasında yangın
 • Başkan Aygün'den Kutlu Hareketin Başlangıcına Davet
 • Elazığ'da iki otomobil çarpıştı: 6 yaralı
 • Malatya'da asansör düştü: 4 yaralı
 • Evkur Yeni Malatyaspor-Fenerbahçe maçı öncesi dostluk yemeği
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom