Afetzedeler için dört bin konut yapılacak

Afetzedeler için dört bin konut yapılacak POLİTİKA

Başbakan Yardımcısı Akdağ, "Şu anda elimizde dört bine yakın, çeşitli şehirlerimizde depremden hasar görmüş ve yapılması gereken konut var. Çanakkale, Antalya, Malatya, Van, Bingöl, Manisa, Adıyaman, Şanlıurfa, Muğla ve Erzurum'da var"

"Dört bine yakın konutu 2018 yılı içerisinde yapıp sahiplerine teslim edeceğiz"

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, afetzedeler için 10 ilde dört bin konut yapılacağını ve 2018 yılında sahiplerine teslim edileceğini bildirdi.

Yurt genelinde 10 ilde afetzedeler için yapılacak kalıcı konutlar ve ihtiyaç duyulan tesislerin yapımı konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) arasında, Bakanlıkta protokol imzalandı. 7269 sayılı kanun kapsamında imzalanan protokol doğrultusunda,  hak sahibi afetzedeler için yapılacak kalıcı afet konutları, altyapı-üstyapı, sosyal donatılar ve ihtiyaç duyulan diğer tesislerin proje ve yapım işleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek. 

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, törende yaptığı konuşmada, depremle ilgili üç dönem olduğunu, bunların afet ve deprem riskinin azaltılması, mevcut bina stokunun iyileştirilmesi ve afete müdahale olduğunu, afet ve deprem riskinin azaltılmasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, afete müdahale konusunda ise AFAD'ın üzerine düşeni yerine getirdiğini söyledi.

İmzalanan protokolün ise mevcut bina stokunun iyileştirilmesiyle ilgili olduğunu ifade eden Akdağ, şunları kaydetti:

"Şu anda elimizde dört bine yakın, çeşitli şehirlerimizde depremden hasar görmüş ve yapılması gereken konut var. Çanakkale, Antalya, Malatya, Van, Bingöl, Manisa, Adıyaman, Şanlıurfa, Muğla ve Erzurum'da var. Biz bunları yerine göre diğer kurumlarla iş birliği halinde yaptırıyoruz. Bu işi en güzel biçimde yapacağına inandığımız Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile AFAD olarak bir protokol imzaladık. İyileştirme çerçevesinde yapılacak binaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız AFAD'ın sağladığı finansmandan ve mevzuat çerçevesinde yapacak ve bunları vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Dört bine yakın konutu 2018 yılı içerisinde yapıp sahiplerine teslim edeceğiz."  

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de yerleşim yerlerine ait zemin etütleri yapacaklarını belirterek, sürece ilişkin bilgi verdi.

İhaleye esas olan proje ve maliyet çalışmalarını yapacaklarını ifade eden Özhaseki, "İhalenin yapılması, daha sonra kabul aşamasında kesin hesapların yapılması işlemlerinin takibini yapacağız. Bunlar bittikten sonra da AFAD'a teslimi yapacağız." dedi.

Özhaseki, Türkiye'deki bütün kamu binalarının neredeyse tamamını Bakanlık olarak yaptıklarını vurgulayarak, "Şu anda da yaklaşık bin 100 civarında kamu binasın yapımı bizim Bakanlığımızın vasıtasıyla devam ettiriliyor. İşin başındayız. Sağolsun Başbakan Yardımcımız da bu konuyu uygun gördüler. İnşallah, bismillah diyerek, AFAD'la ilgili her türlü adımı atmaya hazırız. Başbakan Yardımcımıza da huzurunuz da teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Akdağ ve Özhaseki, protokolü imzaladı. Törene,  AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu da katıldı.

Kaynak: AA -
 • Türkiye Avrupa’nın En Obez Ülkesi Oldu!
 • Hisarcıklıoğlu, “Yerel Yönetimlerin Ekonomik Kalkınmadaki Rolü’ Konulu Konferans Verdi
 • 5 Adımda Yaz Kilolarından Kurtulma Rehberi
 • TESK, TOBB ve Türk-İş Başkanlarından MESOB’a ziyaret
 • Başkan Polat, “Malatya’da Sivil Toplum Kuruluşları her zaman güçlü olmuştur”
 • Maski, Şehit Şahin Altmış İlkokulu’nda ‘Su Tasarrufu’ Etkinliği Düzenledi
 • Geleceğimizin Teminatı Çocuklarımızdır
 • Malatya'da aranan 5 kişi yakalandı
 • Battalgazi Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi Hizmete Açıldı
 • Gürkan Eğitim Öğretim Yılında Öğrenciler İle Biraraya Geldi
 • "Yerel Yönetimin Kalkınmadaki Rolü" konferansı
 • Hisarcıklıoğlu, Vali Kaban’ı Ziyaret Etti
 • Servis Araçlarına Sıkı Takip
 • 2018-2019 eğitim öğretim yılı açılış törenleri
 • Çınar, “Çocuklarımıza Bırakacağımız En İyi Miras Eğitimdir”
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom