Ağbaba ,“17 Yıldır Bir Konağı Turizme Kazandıramadılar ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Niyazi Mahallesi’ndeki Karakaş Konağı’nın kullanım hakkının bir derneğe 5 yıllığına kiraya verilmesini eleştirdi.

Ağbaba ,“17 Yıldır Bir Konağı Turizme Kazandıramadılar ” POLİTİKA

Ağbaba, “ Bir  güvenlik görevlisi vermedikleri için konağın yanmasına göz yumanlar, şimdi de tarihi konağı turizme açmak yerine derneklere peşkeş çekiyorlar ” dedi.

BECERİKSİZLİK

Malatya Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında  Niyazi Mahallesi’ndeki Karakaş Konağı’nın kullanım hakkının 5 yıllığına Önder İmam Hatipler Derneği Malatya Şubesine verilmesine tepkiler devam ediyor. Karakaş Konağı ile daha önce defalarca  Kültür ve Turizm Bakanlığına soru önergeleri veren, konağın kaderine terk edilmesine mecliste yaptığı konuşmalarla isyan eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin konağın işletmesini bir derneğe vermesini ‘beceriksizlik’ olarak nitelendirdi.

TARİHİ KONAĞI BİLE PEŞKEŞ ÇEKTİLER

“Yeri gelince mangalda kül bırakmayanlar , Malatya’nın ne kadar büyüdüğünü, belediyenin ne kadar büyük işlere imza attığını söyleyenler tarihi eserleri, kültür varlıkları derneklere kiraya vererek çağdaş belediyecilik örneği sergiliyorlar” diyen Ağbaba, “Bir tarihi eserin göz göre göre yok edilmesini kabul etmek mümkün değil. 15 yıldır iktidarda olup bir konağı Malatya’ya kazandıramamak ayıptır. Aslında Karakaş Konağı’nın başına gelenler Malatya’nın başına gelenlerle aynıdır. Konak ta tıpkı Malatya gibi kaderine terk edildi.Kurtuluşu bir derneğe vermekte buldular.Oysa o konak, istenirse yüzlerce turistin ziyaret ettiği bir yer olabilirdi. AKP zihniyeti bir taraftan vakıf eserleri ile övünürken, diğer taraftan tarihi konakları peşkeş çeken zihniyetin adıdır” dedi.

ADD’YE, YEŞİLDER’E YOK,TÜGVA’YA ÖNDER’E VAR

Tarihi Karakaş Konağı’nın kamu eliyle turizme kazandırılması gerektiğini ve bu tür tarihi eserlerin STK lara verilmesinin olumsuz sonuçlar doğuracağını kaydeden Ağbaba,  Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin elindeki değerleri kendisine yakın STK’lara vermesinin kamuoyunda eleştirilere sebep olduğunu belirtti.  AKP ile birlikte hayatın her alanında ayrımcılığın baş gösterdiğini kaydeden Ağbaba, “Bugün geldiğimiz noktada sivil toplum örgütleri arasında da ayrım gün yüzüne çıkmıştır. Daha önce  Atatürkçü Düşünce Derneği ,  YEŞİLDER gibi derneklerin başvurularına rağmen, bırakın konağı bir çöp bile vermeyen Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin geçmişte  Malatya Kerpiç Evleri’ni, Türkiye’nin en zengin vakıflarından Türkiye Gençlik Vakfı ‘na ve milyarlarca geliri olan TRT’ye tahsis etmesi,maddi durumu çok iyi olmasına rağmen KADEM isimli derneğe 1 yıllık kira yardımı yapması, son olarak da Karakaş Konağı’nı ÖNDER isimli derneğe vermesi, ikiyüzlülük ve açık bir ayrımcılıktır” dedi.

BAŞINA GELMEYEN KALMADI

2001 yılında restorasyonu için 530 bin lira para harcanan 2003 yılında restorasyonu biten Karakaş Konağı henüz hizmete girmeden, 2004 yılında yağmur sularının sızması nedeniyle duvarları dökülmeye başlamıştı. Tarihi konak restorasyonun üzerinden 3 yıl geçtikten sonra tekrar onarıma alınmış, ancak çatısı olmadığı için kerpiç duvarlardaki dökülmeler durdurulamamıştı. 17 yıllık süreçte milyonlarca para harcanan konak 2014 Kasım ayında Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmişti. Büyükşehir Belediyesinin kontrolündeki konak, 2015 yılında yanmıştı.Büyükşehir Belediyesinin 1 güvenlik görevlisi bile koymaktan aciz bir şekilde kaderine terk ettiği konak için kurtuluş derneğe kiralamakta bulundu.

Kaynak: - Milliyet
 • Başkan Gürcan “ Türk Kadını Her alanda Dünyaya Örnektir”
 • Kayısı konusunda Tematik alan çalışması yapacak
 • Milli Beka Hareketi  Kadın Kolları Ziyaretlerine Ara Vermeden Devam Ediyor
 • MBH Malatya Kadın Kolları Vali Baruş’u Ziyaret Etti
 • Hz. Ebubekir Dönemi Dersleri Sona Erdi
 • Başkan Çınar, “Hayvan Sevgisini Özümsemek Vicdani Bir Sorumluluktur”
 • Karabulut’tan İTO’nun yarışmasında birinci olan öğrenciyle tebrik
 • Kent Konseyi “Şiir ve Masal Atölyesi” Dersleri Başladı
 • Engelli Ve Yaşlı Vatandaşları Unutmuyor
 • Çocuklarda Kışın En Sık Görülen 5 Hastalık
 • Başkan Çınar, “Çocuklarımızın Hayallerine Kavuşması Her Şeyden Kıymetlidir”
 • Vali Aydın Baruş Aslantepe Örenyeri Müzeler ve Kütüphanelerde İncelemelerde Bulundu
 • Tarihi Bina, Eski İhtişamlı Günlerine Kavuştu
 • MBH Kadın Kolları Mevlana Haftası Etkinliği Düzenledi
 • Başkan Çınar, “Müzemiz, İlçemizin Kültürel Gelişim Vizyonuna Değer Katacak”
 • Başkan Gürkan, İrfan Akademisi’nin Konuğu Oldu
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom