Ağbaba; Malatya’nın Eğitim Taleplerini Dile Getirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a Malatya’nın eğitim taleplerini sıraladı.

Ağbaba; Malatya’nın Eğitim Taleplerini Dile Getirdi POLİTİKA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a Malatya’nın eğitim taleplerini sıraladı. Ağbaba, Beydağı (Mamurek) Mahallesi’ne okul açılmasını, Kemal Özalper İlköğretim Okulu’na yeni okul yapılmasını ve Battalgazi Halk Eğitim Merkezi’ne şehir merkezinde yer tahsis edilmesini istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Plan Bütçe Komisyonunda Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde yaptığı konuşmada bir taraftan üniversitelerin aile şirketi haline geldiğini, diğer taraftan üniversitelerdeki çok önemli değerlerin ihraç edildiğini belirtti.Ağbaba, Malatya'nın eğitim taleplerini de dile getirdi.

‘KADINLA TOKALAŞMAK ATEŞ TUTMAKTIR’ DİYEN REKTÖR VAR

Ağbaba, son yıllarda “Deve sidiği şifadır.” diyen hocalar, “Ülkeyi ayakta tutan cahil halktır.” diyen rektör yardımcıları, “Müziğin icrası, dinlenmesi haramdır.” diyen fetvacılar, “Kadınla tokalaşmak ateş tutmaktan daha korkunç.” Diyen rektör, “İslami olarak şu anda Cumhurbaşkanına itaat etmek farz -ı ayn’dir” Diyen rektör anlayışıyla karşı karşıyayız. Yine, “Cep telefonunu Hazreti Nuh buldu, “Google”u Sultan Abdulhamit buldu” diyen bir anlayışla karşı karşıyayız” dedi.

ÜNİVERSİTELER AİLE ŞİRKETİ OLDU

Son dönemde üniversitelerin, AKP’ye yeni iş alanı haline geldiğini kaydeden Ağbaba, “ AKP eski  milletvekilleri, rektör olarak çalışmaya başladılar. Kendileri  mevcut milletvekiliyse, kardeşlerini rektör yapıyorlar. Üniversiteler aile şirketine dönüşmüş durumda. Bir taraftan bu anlayış var, bir taraftan da hepimizin ibretle izlediği, âdeta Hitler dönemini aratmayan bir akademisyenlerin ihracı var. İhraçlar arasında bugün yüz yüze baktığınız, bence bilgilerinden de çok faydalandığınız İbrahim Kaboğlu gibi hocalar, Murat Sevinç gibi hocalar İlhan Uzgel gibi hocalar var. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi topyekûn ihraç edildi. Bir tarafta bilim üreten, hiç kimseye boyun eğmeyen akademisyenler, bir taraftan da deve sidiğinin şifa olduğunu iddia eden hocalar. Üniversitenin geldiği anlayış bu” ifadelerini kullandı.

‘HALAY ÇEKMEK ZİNADIR’ DİYEN ÖĞRETMENLER EĞİTİM VERİYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba; “Üniversiteler böyle olunca alt kademeler de farklı olmuyor. Geçtiğimiz yıllarda Malatya’da bir öğretmen bir paylaşımda bulundu. Bizim Anadolu kültürümüzün özü olan,  Adıyaman’da, Trabzon’da, Ege’deki, halk oyunlarını, kadın ile erkeğin halay çekmesinin zina olduğunu iddia eden bir hoca vardı. “Ne oldu?” derseniz Sayın Bakan? Bu hoca bir okulda müdür yardımcısıydı, cezalandırılması beklenirken başka bir okulda eğitim vermeye devam ediyor. Halayı zina gören bir anlayışla karşı karşıyayız. Bu anlayış, bu topraklara gelmiş en barbar örgüt olan IŞİD’in bir uzantısı. Ama bu düşüncedeki insanlar, okullarda öğretmenlik ve idarecilik yapmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

FETÖ NE YAPIYORSA AKP ONU YAPIYOR

Ağbaba; “Geçtiğimiz dönemde, “Fetullahçı okul müdürlerini tasfiye ediyoruz.” dediler ama baktık ki,  bir tane muhalif, milliyetçi, yandaş sendikaya üye olmayan okul müdürü kalmadı. Yani tüm kurumlarda olduğu gibi Milli Eğitimde de  liyakat diye bir şey kalmadı. Yeni atanan bir öğretmenin dosyasının içinde bir sendikanın formu bulunuyor. O sendikaya üye oluyorsanız rahat çalışıyorsunuz, yoksa birçok baskı var. Bugün yaşananları geçmişte de çok görmüştük. AKP, Devletin tüm kurumlarını FETÖ’ye teslim ettiği dönemde FETÖ’nün sendikaları memurları, öğretmenleri zorla üye yapıyordu” ifadelerini kullandı.

MALATYA’NIN EĞİTİM TALEPLERİ

Ağbaba, Malatya’nın eğitim alanında yaşadığı sorunları da dile getirdi.Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan sorunların giderilmesi için destek isteyen Ağbaba; “ Daha önce belde olan Beydağı (Mamurek) Mahallesi’nin 2 bine yakın nüfusu var. Ancak okulu yok. Kapanan belediye binası Millî Eğitime tahsis edildi, burada bir okul açılmasını istiyoruz. Benim kendi doğup büyüdüğüm mahallede yer alan Kemal Özalper İlköğretim okulu var. Depreme dayanıklı olmadığına dair raporlar var. İlkokulda  Bin 43, ortaokulda bin 148 öğrenci eğitim görüyor. Öğrenci velilerinin ve mahalle sakinlerinin yeni okul yapılması taleplerini sizlere iletiyorum” dedi.

Malatya Battalgazi Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitim Merkezi’nin  15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından el konulan FETÖ’ye ait Turgut Özal Koleji’nde faaliyet gösterdiğini belirten Ağbaba, “ Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 2 yıl önce taşınılan halk eğitim merkezi binasının depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle  başka bir yere nakledilmesi istendi. Bakanlık talimatı sonrası Battalgazi Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitim Merkezi de Orduzu’da bulunan Bahçebaşı Anadolu Lisesi’nin binasına(Eski Spor Lisesi) taşınma kararı alındı. Halk Eğitim Merkezi burada faaliyet gösteriyor.Ancak şehir merkezine uzak olması sebebiyle çok sayıda vatandaştan eleştiri alıyoruz. Halk Eğitim Merkezinin halktan uzaklaşmasını kabul etmiyoruz. Merkezde bir yer tahsis edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Kaynak: Bülten - Bülten
 • Demir Eksikliğine Karşı 10 Etkili Yöntem
 • Aksa Elektrik’ten Malatyalı elektrik tüketicilerine Yapı Kayıt Belgesi çağrısı
 • Başkan Şahin'den Mevlid Kandili Mesajı
 • Peygamber Efendimizin Doğumuyla Cehalet Ve Zulmün Hükümranlığı Yıkıldı
 • Engelliler Meclisinden “Diyabet” etkinliği
 • Milletvekili Mehmet Fendoğlu Mevlid Kandili Mesajı
 • Organ bağışını özendirmeliyiz
 • Başkan Altunkaya Mevlid Kandil Mesajı
 • Kasım Ayında Dahi Çiçek Bahçesi
 • Başkan Çınar’dan Mevlid Kandili Mesajı
 • Çankaya’dan Kırkkonaklar’a İki Park Birden
 • Başkan Avşar'ın Mevlid Kandili Mesajı
 • Vali Baruş, “Sabah Namazı Gençlik Buluşması”  Programına Katıldı
 • Bakan Gürkan’ın Mevlid Kandili Mesajı
 • Akılcı antibiyotik kullanımının üç kuralı
 • 6 adımda burun estetiği
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom