Ali dede camiler için mesaide

Alın teri dökerek büyük bir emekle yaptığı minberleri Malatya, Sivas, Kayseri, Trabzon'daki camilere bağışlayan Ali Önder, kalıcı eserler bırakmanın gururunu yaşıyor

Ali dede camiler için mesaide ÖZEL HABER

Müteahhitlik yaptığı dönemden elinde kalan ceviz kerestelerini değerlendirmek için başladığı minber yapımında 40 yılı geride bırakan 86 yaşındaki Ali Önder, hayır işlemek için bugüne kadar 16 camiye minber yaptı
Alın teri dökerek büyük bir emekle yaptığı minberleri Malatya, Sivas, Kayseri, Trabzon'daki camilere bağışlayan Ali Önder, kalıcı eserler bırakmanın gururunu yaşıyor

Müteahhitlikle uğraştığı dönemden kalan ceviz kerestelerini değerlendirmek için başladığı minber yapımında yaklaşık 40 yılı geride bırakan 86 yaşındaki Ali Önder, bugüne kadar 16 camiye minber yaparak hayır duası aldı.  

Malatya'nın Darende ilçesi sınırına yakın Sivas'ın Gürün ilçesine bağlı Suçatı Beldesi Boğaziçi Mahallesinde yaşayan Ali Önder, elindeki keresteleri, büyük camilerde gördüğü minberleri örnek alarak dönüştürerek 40 yılda 16 camiye minber bağışladı. 

Yapımı devam eden Darende Yazıköy Camisi ve Gürün Tepecik köyündeki cami için hazırladığı minberleri tamamlayan Önder, mekanlar hazır olunca minberleri gönderecek. 

Yaklaşık 4 ayda tamamlayabildiği minberleri Malatya, Sivas, Kayseri ve Trabzon'daki camilere bağışlayan Önder, insanlığa kalıcı bir eser bırakmanın gururunu yaşıyor.

"Hayrıma yapıyorum"

Ali Önder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gençliğinden bu yana marangozluğa ilgisinin olduğunu söyledi.

Eskiden babasıyla ahşaptan kapı, pencere gibi işler yaptığını anlatan Önder, babasından öğrendiği marangozluğu bugüne kadar sürdürdüğünü ifade etti.

İnşaat ustalığı ve müteahhitlik yaparken, hobi amacıyla mahallelerinde ailesine ait, daha önce değirmen olarak kullanılan mekanı atölyeye çevirdiğini anlatan Önder, mesleği bıraktıktan sonra o dönemden elinde kalan ceviz kerestelerini hayırlı bir işte değerlendirmeye karar verdiğini kaydetti.

Önder, daha sonra çevresindeki camilerde kullanılan, sedirden yapıldığı için dayanıksız olan minberleri ceviz ağacından yapılan daha dayanıklı ve estetik minberlerle değiştirmeye karar verdiğini belirterek, "Allah bana büyük bir zevk ve gönül verdi. Sıhhatim yerinde, kerestem de vardı. 1982'den bu yana camilere hayrıma minber yapıyorum. 18'inci minberi bitirmek üzereyim. İki minberlik daha kerestem var ondan sonra herhalde bu işi bırakırım." dedi.

"Amacım örnek olmak"

Yaptığı minberleri Malatya, Sivas, Kayseri ve Trabzon'daki camilere bağışlayan Önder, "Allah rızası için bu işi yapıyorum. Amacım örnek olmak. Bir kişi dahi olsa heveslenir 'ben de yapayım' derse ne mutlu bana." diye konuştu.

Önder, şöyle devam etti:

"Minberin her parçasını öperek yapıyorum. 'Ben gideceğim, siz kalacaksınız, beni unutmayın' diye severek yerlerine monte ediyorum. Camiye yolcu ederken de bir kız gelin edermiş gibi oluyorum. Bir kızı büyütür, evlendirip gönderirsin, o ayrılık var ya, aynen onun gibi oluyor. Yaptığım minberi atölyeden arabaya yükleyince bir zaman arkasından bakıyorum. Kızımı gelin etmiş gibi bir haz veriyor bana. Hiçbir şey gönlümde kalmıyor. Yaptığım minberde hocanın her cuma çıkıp hutbe okuması ne güzel. Allah bunu bana nasip etti, herkese de nasip etsin. Allah herkesin hayrını kabul etsin."

"Para, mal, mülk hepsi boş"

Minber yapımının incelik ve hassasiyet gerektirdiğini belirten Önder, daha güzel işçiliğinin olması için çoğu zaman gecelere kadar çalıştığını ifade etti.

Önder, "Hayatımda her şeyi gördüm, geçirdim ama en güzel iş Allah'ın evine hizmet etmek. Bu kadar daha ömrüm olsa yine minber yaparım. Başka hiçbir iş görmem. Para, mal, mülk hepsi boş." şeklinde konuştu.

7 çocuğu ve 26 torunu bulunduğunu anlatan Önder, "Gençlere tavsiyem hayırlı ne iş varsa yapsınlar. 'Şunu yapın, bunu yapın' demiyorum, yeter ki beşeriyete hizmet etsiler. Beşeriyet hizmet en kutsalıdır." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA -
 • Başkan Polat, Öğrencilerin Karne Heyecanına Ortak Oldu
 • Başkan Çınar“Yeşilyurt’un Kalkınmasında Sizlerin Büyük Emeği Var”
 • Başkan Gürkan Öğrencilerin Karne Sevincine Ortak Oldu
 • Başkan Çınar,“Ülkemizin Geleceği, İstikbali Ve En Büyük Zenginliği siniz”
 • Başkan Polat,“Engelleri Aşmak İçin Çalışıyoruz”
 • İYİ Parti Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı Parlak’tan MASİAD’a ziyaret
 • Vali Baruş, Öğrencilerin Karne Sevincini Paylaştı
 • Vali Baruş 2023 Eğitim Vizyonu Çalıştay Programına Katıldı
 • Başkan Gürkan, Mimarlarla Biraraya Geldi
 • Riskli Bölgelere Yolculağa Çıkmayın
 • Başkan Polat,“Malatya Fuarlar Kenti Oldu”
 • Karabulut, “okuma sevincini” kendisi ile paylaşan minik öğrenciyi okulunda ziyaret etti
 • Muhtar Adayı Özbek Milli Beka Hareketi Malatya İl Teşkilatını Ziyaret Etti
 • Muhtar Adayı Özbek BİMYAD'ı Ziyaret Etti
 • Başkan Aygün Gazetecilerle bir araya geldi
 • Vali Aydın Baruş Esnafları Ziyarete Devam Ediyor
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom