Altınoluk Narlı Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (BASKİ), Edremit’in Altınoluk Mahallesi Narlı Bölgesi’ne 16 milyon 200 bin lira yatırım bedeliyle yapımına başladığı 40 bin kişi kapasiteli Atıksu...

Altınoluk Narlı Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (BASKİ), Edremit’in Altınoluk Mahallesi Narlı Bölgesi’ne 16 milyon 200 bin lira yatırım bedeliyle yapımına başladığı 40 bin kişi kapasiteli Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandı. Bölgedeki atıksu arıtma tesisleri 270 bin kapasiteye ulaştı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (BASKİ), Edremit’in Altınoluk Mahallesi Narlı Bölgesi’ne 16 milyon 200 bin lira yatırım bedeliyle yapımına başladığı 40 bin kişi kapasiteli Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un talimatı ile başlayan çalışmalar ile bölgedeki atıksu arıtma tesisleri 270 bin kapasiteye ulaştı.

5 Mayıs 2017 tarihinde işletmeye alınan, Edremit-Altınoluk İlave Atıksu Arıtma Tesisinden sonra, Edremit-Altınoluk/NarlıAtıksu Arıtma Tesiside faaliyete hazır hale getirildi. 27 mayıs 2016 tarihinde yapımına başlanılan Narlı Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisi yaklaşık bir yıllık sürede tamamlanarak işletmeye alma çalışmaları başlatıldı. Edremit-Altınoluk/Narlı bölgesinde kanalizasyon sistemi bulunmadığından, evsel nitelikli atıksularınfosseptiklerde biriktirilip vidanjörler vasıtasıyla arıtılmadan, kontrolsüz biçimde bertarafı sağlanmakta iken, BASKİ Genel Müdürlüğünün, “Çevreyi Koruyarak, Hizmet Kalitesi Yüksek ve Kesintisiz” hizmet yapma hedefi doğrultusunda yapılan projelerden birisi olan Narlı Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Tesisi Projesinin uygulamaya geçmesi ile bu sorun da giderildi.

Kanalizasyon şebekesi ve arıtma tesisi ile Akçam otelden itibaren Altınoluk’un batısındaki ve Narlı köyündeki yerleşimlerin evsel kullanımlarından kaynaklanan atıksuyun kanalizasyon hatları ile toplanması, yapılan terfi sistemleri ile arıtma tesisine taşınması, arıtma tesisinde alıcı ortam standartları uygun olarak arıtılan suyun alıcı ortama deşarjı sağlanacak. 19 milyon TL harcanarak tamamlanan iş kapsamında; 36 bin metre kanalizasyon hattı, 4 adet terfi merkezi ve 40 bin kişi kapasiteli ileri biyolojik arıtım teknolojisine sahip atıksu arıtma tesisi yapıldı. Projenin kapsadığı yerleşim alanlarındaki konutların kanalizasyon hatlarına bağlantı, arıtma tesisinde çevre düzenleme, peyzaj çalışmaları devam etmektedir.

BASKİ Genel Müdürlüğü’nce planlandığı biçimde yaz dönemi başlangıcında kanalizasyon ve arıtma tesisinin faaliyete geçmesi ile bölgede yaşayan vatandaşların, fosseptiklerini vidanjörlere boşalttırması ve taşıtması uygulaması ile birlikte, bu hizmet karşılığı önemli miktarlara varan para harcamaları yapmaları ve uygulamada yaşanan stres son buldu. Vidanjörlerin gelişi güzel yerlere kaçak boşaltmaları nedeniyle meydana gelen çevre kirlenmesi sorunu önlenirken, Mıhlı çayının temiz akması, Çayın döküldüğü sahilin kirlenmemesi sağlandı.

Edremit körfezindeki atıksu arıtma tesisi kapasitesi; 1998 yılında 80 bin kişi kapasiteli faaliyete geçen, ilave yapılan 5 mayıs 2017 tarihinde işletmeye alınan 40 kişilik arıtma tesisi ile toplam 120 bin kişi kapasiteye ulaşan Altınoluk Merkez Atıksu Arıtma ve yine 1998 yılında işletmeye alınan 110 bin kişi kapasiteli Zeytinli Atıksu Arıtma Tesislerinden den sonra üçüncü arıtma olarak faaliyete geçen 40 bin kişi kapasiteli Narlı Atıksu Arıtma Tesisi ile birlikte 270 bine ulaştı.
 • Yeni Malatyaspor'da sezon hazırlıkları 
 • Malatya'da 3 FETÖ sanığına hapis cezası
 • Baskil'de şehit Fethi Sekin anısına turnuva düzenlendi
 • Helikopter ambulans kalp krizi geçiren kişi için havalandı
 • Meclis Temmuz Ayı Çalışmalarını Tamamladı
 • Konakta Altyapı ve Üstyapı Yenilendi
 • Hasançelebi’deki 385 metre uzunluğundaki viyadük inşaatı sürüyor
 • Erken Uyarı Sistemi Artık Meslek Hastalıkları İçin De Çalışacak
 • Göz Sağlığı İçin Faydalı 6 Besin
 • Kale'de vatandaşlara sağlıklı yaşam anlatıldı
 • 100 yaşına kadar yaşamanın formülü gen testinde saklı
 • Vali Kaban, Yunus Emre Enstitüsü “Türkçe Yaz Okulu” Öğrencileri İle Bir Araya Geldi
 • Tek Vatan Tek Bayrak Tek Millet Tek Devlet
 • Temmuz Ayı Meclis Toplantısı II. Birleşimle Devam Etti
 • Başkan Gürkan, Minibüs Durukları İle Esnaf İş Hanı’ndaki Çalışmaları Yerinde İnceledi
 • 1980 Mezunları, Battalgazi’de Tarihi Mekânları Gezdi
 • Yaz Ayları Hemoroid Sorununu Tetikliyor
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom