Bakan Tüfenkci, Perakendecilere Sebze Meyve Standartını Anlattı

Bakanlık konferans salonundaki kabulde geçen hafta yayımlanan sebze meyve tebliği ile hazırlıkları devam eden hal yasası konuşuldu.

Bakan Tüfenkci, Perakendecilere Sebze Meyve Standartını Anlattı MALATYA

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nu kabul etti, federasyon üyelerine Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standartları anlattı. 

Bakanlık konferans salonundaki kabulde geçen hafta yayımlanan sebze meyve tebliği ile hazırlıkları devam eden hal yasası konuşuldu. 

AMBALAJLAMA MALİYETİ ARTIRIR ENDİŞESİ

Bakan Tüfenkci, tebliğin önemini anlattı, özellikle sebze ve meyvede fire oranlarını azaltılması için ambalajlamadan taşınmaya, depolamadan perakende satışa kadar belirli standartlar getirildiğini hatırlattı ve şöyle konuştu:
 

“Sebze ve meyve soğuk hava zincirinde geldiği zaman,  tezgahta açıkta durmak yerine kaplarla yer aldığı zaman fireyi azaltmış olacağız. Çünkü ürünler taşınırken fire veriliyor,  taşındıktan sonra da tüketici seçerken zayiat artıyor. Şimdi satışa sunulurken ürünler kaplara konulacak. Böylece sebze ve meyvelerin raf ömrü uzayacak. Ürünlerin kaplara girmesiyle maliyetin artacağı yorumları yapılıyor, maliyeti artırır ama biz bu yolla fire oranlarını azaltacağız böylece bu maliyette de ortadan kalkacak. Sebze ve meyvelerin yaklaşık yüzde 20 ila 25’inin pazarlama aşamasında zayi olduğu bilinmektedir. Hatta ürüne göre bu zayi oranı %40’lara da varabilmektedir. Sebze ve meyve ticaretimizdeki yüksek zayi oranının düşürülmesi ve bu şekilde arz dalgalanmalarının engellenerek fiyatların enflasyon üzerine etkisi azaltılacak.”

Bakan Tüfenkci, Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 2016 yılında ülkemizde sebze üretim miktarının 30,3 milyon ton, meyve üretim miktarının ise 19 milyon ton olarak gerçekleştiğini hatırlattı. Türkiye’nin toplamda 49,3 milyon tonluk sebze ve meyve üretimi ile dünyada sayılı ülkeler arasında yer aldığına vurgu yapan Tüfenkci,  “ülkemizin üretimde gösterdiği bu başarının pazarlama aşamasında da kesintisiz sürdürülmesi için sebze ve meyve ticaretinde izlenebilirliğin sağlanması ve kayıt dışılığın azaltılması, toptancı hallerinin modernizasyonu, üretici örgütlerinin pazarlama aşamasında aktif hale gelmesi için çalışmalar yürütüyoruz” dedi. 

“MARKETLERE DESTEĞE HAZIRIZ”

Bakan Tüfenkci hükümet olarak perakende satış yapan marketleri özellikle soğuk hava deposu konusunda desteklemeye hazır olduklarının altını çizdi, tüm marketlerde soğuk hava deposunun olması gerektiğine vurgu yaptı. 

Sadece marketler değil, pazar yerlerini de bu kapsamda düzenlemek istediklerini belirten Bakan Tüfenkci, sokak satıcılarının da kap standartları getirmesi gerektiğine işaret etti.

HAL SAYISI AZALACAK

Bakan Tüfenkci, haller üzerinde de yapılan çalışmanın ipuçlarını verdi. Türkiye’de 175 hal olduğunu bu sayının azaltılabileceğine işaret eden Tüfenkci, hallerin belediyelerin tasarrufundan da çıkarılacağını iafde etti. Özel ve kamu birlikteliğinde hal yönetebilmenin önünün açılacağına belirten Bakan Tüfenkci '' bu düzenlemenin gıda komisyonunda da ele alındığını'' söyledi.

Bakan Tüfenkci, hal yasası ve sebze meyveye yönelik standartlar için 2019’a kadar geçiş süreci olduğunun da altını çizdi. 

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek ise perakende sektörü olarak bu geçiş sürecindeki düzenlemeden memnuniyet duyduklarını ve her platformda destekleyeceklerini belirtti.
 

 • BİMYAD 15 Temmuz Milli İrade Oacakları Standdını Ziyaret Etti
 • 15 Temmuz Millet Meydanı Binlerce Vatanseveri Buluşturdu
 • Kahramanların İsimleri Eğitim Yuvalarında Yaşatılıyor
 • MHP'li Fendoğlu'ndan, Yeni Malatyaspor kampına ziyaret
 • 15 Temmuz Destanı Fotoğraf Sergisi Açıldı
 • Fendoğlu, ''15 Temmuz Fetö kalkışması, asırlardır Süren kirli oyun''
 • Tatilde de dişler düzenli şekilde fırçalanmalı
 • ‘Bedava’, ‘ücretsiz’ kelimeleri ile başlayan ‘kampanyalara’ temkinli yaklaşın
 • Ücretsiz Otobüs Seferleri Düzenlenecek 
 • Başkan Çınar, “Gelişen ve Büyüyen Sanayilerimiz Şehrimizin Ekonomik Yapısını Canlı Tutuyor”
 • Gazeteci Rıfat Gökçe'nin Acı günü
 • Başkan Akgün: 15 Temmuz ‘Demokrasi Bayramı’ İlan Edilmelidir.
 • Oral ve Yavuz Ailesinin Mutlu Günü
 • Başkan Yanılmaz’dan Hayırlı Olsun Ziyareti
 • Hicret Mahallesi Modern Parka Kavuşuyor
 • “15 Temmuz Şehitleri Spor Salonu” Açılıyor
 • Başkan Çınar, “15 Temmuz’u Asla Unutmayacağız ve Unutturmayacağız”
Yorum Yaz


Yorumlar

Çok Okunanlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom