Check-up hakkında bilinmesi gerekenler

Dr. Ümit Çetinkaya, her bireyin belli aralıklarla mutlaka yaptırması gereken check-up hakkında bilgi verdi.İstanbul Cerrahi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ümit Çetinkaya, check-up ( düzenli sağlık taraması ) hakkında bilgiler paylaştı....

Check-up hakkında bilinmesi gerekenler SAĞLIK

Dr. Ümit Çetinkaya, her bireyin belli aralıklarla mutlaka yaptırması gereken check-up hakkında bilgi verdi.

İstanbul Cerrahi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ümit Çetinkaya, check-up ( düzenli sağlık taraması ) hakkında bilgiler paylaştı. Çetinkaya, check-up’ı kısaca kontrol ve önleme amaçlı yapılan tetkikler paketi olarak tanımlayarak, “Bazı hastalıkların, öncelikle de kronik hastalıkların çoğunun, belirtisiz ya da günlük yorgunluk ve sıkıntılara bağlı olduğu düşünülen hafif semptomlarla seyrettiği bir dönem vardır. Özellikle bazı karaciğer hastalıkları, böbrek fonksiyonu bozuklukları, metabolik rahatsızlıklar ve romatizmal hastalıklar uzun süre belirti vermeden sinsice varlıklarını sürdürebilirler. Belirgin bir şikayet oluşturmasa da insanlarda gizliden gizliye oluşmaya başlayan rahatsızlıkları henüz erken aşamadayken saptamak amacı ile yapılan muayene ve tetkikler check-up’ın ana fikridir” dedi.

“Check-up kişinin cinsiyetine, yaşına, risk faktörlerine ve sahip olduğu genetik mirasına bağlı olarak kişiye sağlığı hakkında tüm organ sistemleriyle ilgili yeterli bilgi verebilecek kapsamda olmalıdır” diyen Çetinkaya, “Modern tıpta amaç, hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamaktır. Çünkü bir kez organ rezervleri tükenip hastalık ortaya çıkınca hem tedavisi çok pahalı olmakta, hem de kalıcı olabilecek hasar oluşmuş olduğundan sağlık artık bozulmuş olmaktadır. İşte bu nedenle, hiçbir şikayeti bulunmasa da her kişi belirli periyotlarla sağlık kontrolünden geçmelidir” ifadelerini kullandı.

“Genç bireylerde koruyucu hekimliğe yönelik dar kapsamlı check-up programları yeterli”

Genç bireylerde koruyucu hekimliğe yönelik dar kapsamlı check-up programlarının yeterli olduğunu, 40 yaş üzeri kadın ve erkek bireylerde kalp damar hastalıkları başta olmak üzere, kanser ve menopozla ilgili rahatsızlıklar üzerine odaklanarak EKG, Efor testi ve EKO (Ekokardiyografi) ile kardiyak fonksiyon, renkli Doppler ve ultrasonografi ile karın içi organlar, tiroid bezi ile jinekolojik sistem ve mamografi ile meme hastalıklarının detaylı olarak değerlendirilebildiğini belirten Çetinkaya, “Günümüzde görülen hastalıkların büyük çoğunluğunu kalıtsal hastalıklar ya da sonradan oluşan belli başlı birkaç hastalık veya organ/sistem bozukluğu oluşturur. Bu hastalıkları obezite (şişmanlık), kalp-damar sistemi hastalıkları, diyabet, lipid metabolizması ( kan yağları ) bozuklukları, ve kanser türleri olarak ana başlıklara ayırabiliriz. Irsiyetin bir risk faktörü olarak kabul edildiği hastalıklar ( diyabet, kalp krizi, tiroid bezi hastalıkları, meme kanseri v.s. ) birinci dereceden yakınlarımızda mevcutsa, düzenli aralıklarla check-up yaptırtarak sağlığımızı korumalıyız” şeklinde konuştu.

“Check up için harcanan her bir dolar ilerisi için 6 dolar tasarruf ettirmektedir”

Çetinkaya şunları kaydetti: “Halk sağlığı açısından bakıldığında check-up’la hastalık ve organ sistemi bozukluklarını önceden saptamakla çok önemli 4 amaca hizmet etmiş oluruz:

Bireylerde bulunan kalıtsal risk faktörlerini önceden tespit edilerek, hastalık daha ortaya çıkmadan hastanın bazı alışkanlıklarını değiştirerek hastalığın ortaya çıkmasını engellemek veya hastalığı en erken evrede tanıyarak bireyi en konforlu ve olabilecek en sağlıklı şekilde yaşatabilmek.

Bireylerdeki bozuklukları daha kişi “hasta” olmadan saptayarak hastalığı başlangıç evresinde tedavi etmek.

Kişinin hayat süresini ve kalitesini artırıcı önlemleri alarak mutluluğunu artırmak.

Kronik hastalıklar için harcanacak parayı çok daha düşük seviyelere indirgeyebilmek. Amerika’da yapılan çalışmalara göre check up için harcanan her bir dolar ilerisi için 6 dolar tasarruf ettirmektedir”.
 • Evkur Yeni Malatyaspor'da Galatasaray mesaisi başladı
 • Malatya'da 8 kişiye spor müsabakalarını seyir yasağı
 • Yazıhan'da 11 caddede düzenleme çalışması
 • Milletvekili Kahtalı'dan esnaf ziyareti
 • Malatya'da aranan 41 kişi yakalandı
 • Malatya'da kablo hırsızlığı iddiası
 • Mühendislik fakültesi öğrencilerine pilot olma imkanı
 • Gün kurusu kayısının kilogramı 18 liradan işlem gördü
 • Hırsızlık şüphelisini kamera görüntüleri ele verdi
 • FETÖ'nün TSK'daki "kripto yapılanması"na operasyon
 • Malatya'da 7 FETÖ sanığına hapis cezası
 • Bu okulda öğrencilere "güven" tam
 • Terör örgütü propagandasına hapis cezası
 • Kanserin zorluğu görsel ve öyküsel yarışmalarla anlatılacak
 • Malatya'da otomobil, öğrenci servisiyle çarpıştı: 5 yaralı
 • Malatya Valisi Kaban, Hekimhan'ı ziyaret etti
 • Meteorolojik uyarı
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom