Devletin şefkat eli vatandaşının yanındadır

Devletin şefkat eli vatandaşının yanındadır BÖLGE HABER

 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık, "Terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadeleyi biliyorsunuz. Şunu da biliyoruz ki devletin sert yumruğu terör örgütüne, şefkat eli de her daim vatandaşının yanındadır"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "Terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadeleyi biliyorsunuz. Şunu da biliyoruz ki devletin sert yumruğu terör örgütüne, şefkat eli de her daim vatandaşının yanındadır." dedi.

Çalık, Van'ın Edremit ilçesindeki bir otelde düzenlenen "Sosyal Politikalarda Gönül Adımları, Van'ı Dinliyoruz" çalıştayında yaptığı konuşmada, Türkiye genelinde başlattıkları programının altıncısını Van'da gerçekleştirdiklerini bildirdi. 

Van'ın bünyesinde barındırdığı değerleriyle bir mozaik değil alaşım olduğunu belirten Çalık, kentte hangi politikaları uygulamaları gerektiğini tespit etmek ve bugüne kadar yapılan bütün çalışmaları tekrar ele almak istediklerini aktardı.

Çalık, unutturulmak istenen bir gönül medeniyetinin izlerini yeniden inşa etmeyi hedeflediklerine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında diyor ki, 'Türkiye Cumhuriyeti milli, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir.' Biz bütün kavramların içini doldurmakla mükellefiz. Bütün kavramların içini doldurur ve hakkını verirsek şayet Türkiye Cumhuriyeti'nin hakkını vermiş oluruz. Bu vesileyle sosyal devlet anlayışının içini doldurmak da AK Parti hükümetlerine nasip oldu." 

- Sosyal politikalara 50 milyar lira bütçe ayrıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde başlattıkları sosyal devlet anlayışının en önemli kazanımlarından biri olduğuna değinen Çalık, sosyal devlet anlayışında olması gereken sosyal yardımlarda, sosyal güvenlik ve sosyal hizmetlerde dün ile kıyaslandığında çok önemli mesafe katedildiğinin altını çizdi.

"Sadece sosyal politikalara ayrılan bütçeye baktığımızda sosyal harcamalara 2002'de 1.2 milyar lira bütçe ayrılmış, bugün ise ayırdığımız bütçenin miktarı 50 milyar lira. Neredeyse 50 kat sosyal politikalara bütçe ayırmış vaziyetteyiz." diyen Çalık, 2002'de 65 milyon olan Türkiye nüfusunun yaklaşık 20 milyonunun sosyal güvenlik kapsamında olmadığını anımsattı.

Çalık, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Güvenlik kapsamının dışında kalan bütün vatandaşlarımızı hedefimize koyduk ve sosyal güvenlik kapsamını genişlettik. Bugün sosyal güvenlik kapsamına baktığımızda yüzde 100'e yakın sosyal güvenlik kapsamında bütün vatandaşlarımızı kapsadık. Bunları yaparken genel sağlık sigortasını ülkemizde uygulamaya başladık. 10.4 milyon vatandaşımız genel sağlık sigortası kapsamında. Bunun 7,7 milyonunun primlerini hükümet olarak devlet olarak biz yatırıyoruz ve bütün sağlık hizmetlerini ücretsiz vatandaşlarımıza sunuyoruz. Sosyal devletin en önemli araçlarından biri vatandaşına sunduğu sağlık hizmetidir. Sosyal güvenlik kapsamını genişleterek biz sosyal devlet anlayışını tam teşekküllü şekilde inşa etmek istedik. Sağlık hizmeti almayan hiçbir vatandaşımız kalmasın istedik."

Çalık, sadece sosyal yardım kalemine 32 milyar lira ayırdıklarını, bunun daha önce ayrılan miktarın 30 katı olduğunu dile getirdi.

Sosyal yardımlarla bireylerin refahını daha yukarı taşımayı hedeflediklerini, laf yerine çözüm üretmek istediklerini vurgulayan Çalık, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Biz çözüm istiyoruz, çözülme istemiyoruz. Kendi içimizde yapacağımız çalışmada çözüm, bizim en önemli anahtarımız olacak. Çözmek isteyenler, çözülmek isteyenler ve bizi birbirimizden ayırmak isteyenlerin var olduğunu biliyoruz. Terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadeleyi biliyorsunuz. Şunu da biliyoruz ki devletin sert yumruğu terör örgütüne, şefkat eli de her daim vatandaşının yanındadır. Hükümet olarak Van'daki bütün vatandaşlarımıza yaptığımız çalışmalarla 20 katrilyona yakın yatırım yaptık, hizmet getirdik. Van'da yaşayan bütün vatandaşlarımız bizim için çok değerlidir."

Konuşmaların ardından sağlık, aile, gençlik, eğitim gibi toplam 9 kategorideki masalarda sorunlar tartışılıp değerlendirmelerde bulunuldu.

Kaynak: AA -
 • Maski’den 5 İlçeye Terfi Merkezi
 • DSİ Mazlumlara ve Mağdurlara Umut Olmaya Devam Ediyor 
 • Kültür Ve Turizm Bakanı Ersoy’un Eşi Pervin Ersoy, Battalgazi’yi Gezdi
 • Vali Aydın Baruş Şehit Ailelerini Ziyaret Etti
 • Vali Baruş Okul Aile Birliği Başkanları İle Toplantı Yaptı
 • Vali Baruş, Doğanşehir İlçesinde Toplantı Ve Ziyaret Ve İncelemelerde Bulundu
 • Vali Baruş İl Jandarma Komutanlığını Ziyaret Edip Brifing Aldı
 • Diş bakımında sık yapılan 5 hata
 • Evkur Yeni Malatyaspor’dan Vali Baruş’a Hayırlı Olsun Ziyareti
 • Başkan Aygün Himyaç-Der ve  Bikap'ın Organizasyonuna Katıldı
 • Başkan Çınar, “Hemşerilerimizle İç İçe Olmak, Bize Güç Veriyor”
 • İlk konuk Moda Tasarımcısı Işıl Reçber oldu
 • Bir Şair Bir Yazar Buluşması’ Devam Ediyor
 • Mafsad’tan Önemli Bir Başarı
 • 210 Bin M2asfalt Şantiye Belediyeye Devredildi
 • En Özel Hatlar O’nun İçin
 • Demir Eksikliğine Karşı 10 Etkili Yöntem
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom