FETÖ sanığının yalanını ByLock raporu ortaya çıkardı

FETÖ sanığının yalanını ByLock raporu ortaya çıkardı ASAYİŞ

Malatya'da, hakkında "silahlı terör örgütü kurma, yönetme ve üye olma" suçundan dava açılan ve "İnönü Üniversitesindeki asistanlardan sorumlu imam" olduğu iddia edilen eski okutmanın yargılanmasına devam edildi.

Mahkemeye ulaşan ByLock raporunda kullanıcı adında kendisinin, yazışmalarında ise anne ve kardeşinin adını kullandığı belirlenen sanık, raporu kabul etmeyerek, "Tesadüf olabilir" şeklinde savunma yaptı.

Duruşmada dinlenen tanık O.S. örgütün, ölmüş kişilerin üzerine hat çıkarttığını ayrıca üyelerine ByLock raporlarını kesinlikle kabul etmemeleri yönünde talimatlar verdiğini söyledi

Malatya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında hakkında "silahlı terör örgütü kurma, yönetme ve üye olma" suçundan dava açılan ve "İnönü Üniversitesindeki asistanlardan sorumlu imam" olduğu iddia edilen eski okutmanın yargılanmasına devam edildi.

2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuklu yargılanan eski okutman Alper Yiğit ile avukatı hazır bulundu.

Örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu belirlenen sanık, aleyhindeki raporları ve tanık beyanlarını kabul etmedi.

Mahkeme başkanı Hasan Çınar'ın "ByLock tespiti yapılan telefonunda programa giriş için kullanıcı adında ismin bulunuyor? Bu duruma ne diyorsun?" sorusunu yönelttiği sanık, "ByLock kullanmadım, kabul etmiyorum." yanıtını verdi.

Mahkeme Başkanı Çınar'ın "Kardeşinin ve annenin adı ne?" sorusunu yönelttiği sanık, "Abdurrahman Özbek Yiğit ve Rukiye." yanıtını verdi. Çınar'ın, "ByLock yazışmalarının içeriğinde kardeşinden ve annenin isminden bahsetmişsin." demesi üzerine sanık Yiğit, "Abdurrahman Özbek Yiğit adında bir kardeşim vardır. Rukiye Yiğit de annemdir. Ancak ByLock kullanmadım. Bunların tamamının tesadüf olduğunu düşünüyorum" şeklinde savunma yaptı.

"Dua edin Malatya'da durum sıkıntılı"

Sanığın ByLock yazışmalarını okuyan Mahkeme Başkanı Çınar, "Aynı cihazdan daha önce Eagle kuruldu mu abi', 'Dua edin Malatya'da durum sıkıntılı, 'Bu günleri atlatıp güleceğiz inşallah' ibarelerine ne diyorsun?' gibi yazışmalar yapmışsın bu duruma ne diyorsun?" dediği sanık, "Bana ait değil." iddiasında bulundu.

Duruşmada tanık O.S. de dinledi. Daha önce öğretmen olduğunu 15 Temmuz'dan sonra meslekten ihraç edildiğini ve yargılandığını anlatan O.S, 24 yıl örgütün içerisinde sohbet imamlığı yaptığını söyledi.

Hakkında açılan davada etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandığını ve iki yıl 6 ay ceza aldığını aktaran O.S, örgütte polislerden, üniversitedeki asistanlardan ve doktorlardan sorumlu imamlık yaptığını ifade etti.

"Kendimi sorguladım, pişman oldum"

O.S, 15 Temmuz sonrası örgütün gerçek yüzünü gördüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"15 Temmuz'dan sonra kendimi sorguladım, pişman oldum ve tüm bildiklerimi anlattım. Pişmanlığımdaki en büyük etken örgütte bize talimat verenlerin ve yöneticilerin ABD'ye ve diğer ülkelere kaçmasıdır. Örgütte sorumlu kişi 2013'te beni Alper Yiğit ile tanıştırdı. Sanık bana üniversitede bir kısım asistanların abiliği görevini verdi, ben de kabul ettim. Bana bu görevi vermesi örgütte benden daha üstün bir yerde olduğunu gösteriyor. Ayrıca sanığın 'İnönü Üniversitesindeki tüm asistanlardan sorumlu imam' olduğu düşüncesindeyim."

"ByLock'u inkar edin dediler"

Örgüte ait bildiklerini anlatan O.S, "Örgütün ölmüş kişilerin adına hat çıkarttığını biliyorum. 15 Temmuz sonrası 'ByLock'u inkar edin' dediler. İçerikler de tespit edilse kesinlikle kabul edilmemesi talimatı verdiler. Örgütte kimse sorumluluk üstlenmiyor, herkes üç maymunu oynuyor." şeklinde konuştu.

Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, dosyadaki eksiklerin tamamlanması için duruşmayı 26 Aralık'a erteledi.

Kaynak: AA -
 • Milli Beka Hareketi İlçe Başkanı Apohan'nın Kurban Bayramı mesajı
 • MHP Akçadağ İlçesi Meclis Üyesi Sami İlhan Bayram Mesajı
 • EKG Derneği Başkanı Akgün’den Kurban Bayramı Mesajı
 • Ağbaba’dan Kurban Bayramı Mesajı
 • Başkan Yanılmaz Elazığ’ı Anlattı
 • Başkan Keskin, ''Ülkemize sahip çıkmamız lazım''
 • Başkan Dağ’dan Kurban Bayramı Mesajı
 • Malatya Bu Yıl Da “Kurbanım Kızılaya Dedi”
 • Maski Ekipleribayram Tatilinde Hizmet Vermeye Devam Edecek
 • MBH Doğu Anadolu Bölge Başkanı Aygün Kurban Bayramı Mesajı
 • Battalgazi İlçesindeki Tarihi Mekanlara Ziyaretçi Akını Yaşanıyor
 • Başkan Gürkan’ın Kurban Bayramı Mesajı
 • Ağbaba, Orman Yangınlarının Araştırılmasını İstedi
 • Fenerbahçe Maçın ardından
 • Fenerbahçe, Evkur Yeni Malatyaspor'a 1-0 mağlup oldu
 • Şehit Düşen Meslektaşları İçin Mevlit Okuttu
 • Askeri gazinonun ek hizmet binasında yangın
Yorum Yaz


Yorumlar

Çok Okunanlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom