Gürer: " Erken yaşta evliliğin önlenmesi eğitimle olur".

Gürer: POLİTİKA

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer erken yaşta evliliklere dikkat çekmek amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya soru önergesi yöneltti. 
 
Niğde Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Kaya, erken yaşta evliliklerin engellenmesi amacıyla 8 ilde 36 eğitim semineri verdiklerini ve bu yolla 2 bin 550 kişiyi bilgilendirdiklerini açıkladı. 
 
ERKEN YAŞTA EVLİLİK  SORUNU EĞİTİMLE ÇÖZÜLEBİLİR Mİ?
 
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde “Erken evliliklerin önlenmesi için aileye yönelik eğitim hizmeti verilmekte midir? Hangi illerde kaç kişiye bu eğitim verilmiştir? Eğitimin etkisi ile erken yaşta evliliklerin azaldığı söylenebilir mi? Niğde İlinde bu bağlamda verilen eğitim var mıdır? Varsa katılımcı sayısı kaç olmuştur? Ülkemizde erken yaşta evlilikte illere göre ilk beşte hangi iller yer almaktadır?”
 
AİLE EĞİTİM PROGRAMI
 
Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, Erken yaşta evliliklerin engellenmesi amacıyla aile ve topluma yönelik koruyucu, eğitici, geliştirici faaliyetlerini hayata geçirdiklerini söyledi. Aile eğitimiyle ilgili temel ihtiyaçlar dikkate alınarak; eğitim, sağlık, hukuk, iktisat ve medya olmak üzere 5 farklı alanda "Aile Eğitim Programı" geliştirdiklerini anlatan Bakan Kaya, “Bakanlığımızca gerçekleştirilen eğitimler aracılığıyla erken yaşta evliliklerin önlenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda, Aile Eğitim Programının Aile Hukuku modülünde; "İlk Tuğla Aile", "Küçük İnsanların Büyük Hakları: Çocuklar" üniteleri; Kişi Hakları modülünde; "Aile Hayatının Korunması", "Eğitim Hakkı" üniteleri ve Çocuk ve Ergen Sağlığı modülünde bulunan "Ergen Gebeliğinin Sakıncaları" ünitelerini kapsayan eğitimler verilmektedir” dedi.
 
551 BİN 443 KİŞİYE HALK EĞİTİMİ
 
Aile Eğitim Programı kapsamında bugüne kadar 9319 halk eğitimi ile 551.443 kişiye ulaşıldığını kaydeden Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, “ Ayrıca Aile Eğitim Programı kapsamında; Ankara, Düzce, Edirne, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Niğde ve Şanlıurfa illerinde "Erken Yaşta Evlilik" konulu 36 eğitim semineri ile 2550 kişiye ulaşılmıştır” açıklamasında bulundu. 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatme Betül Sayan Kaya, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizde resmi nikâh ile evlenme olaylarına ilişkin veriler İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİGM) Merkezi Nüfus İdaresi Sisteminden (MERNİS) elde edilmekte ve Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) tarafından belirli dönemlerde yayımlanmaktadır“ dedi.
 
GÜRER: “EĞİTİM ÖNEMLİ
 
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer ise erken yaşta evlilik konusunun önemli bir sorun olduğunu söyledi. Köy ve kasabalarda, özellikle taşımalı eğitimin  kız çocuklar için önemli sorun olduğunu vurgulayan. Gürer. Köyden başka yere okumaya çocuğunu göndermeyen ya kente göç ediyor ya kızını okutmuyor. Bu sürece çözüm üretilmeli. Erken evliliği aşmanın yolu eğitimdir. Aile ve  kız birlikte bu anlamda eğitim almalıdır. Sorun olan bölgelerde köyde daha çok aile için program yapışmalıdır, Eğitmenler ve uzmanların köy çalışmaları artırılmalıdır. Bu anlamda Televizyonlarda bakanlık ile işbirliği sağlanıp sorun aşacak programları daha yoğun işlemelidir. Çocuklar eğitimlerine devam etmek yerine çocuk yaşta evlendiriliyorlar.” dedi. 
 
KIZ ÇOCUKLARININ LİSE EĞİTİMİNE DEVAM EDEBİLECEĞİ OLANAKLAR SAĞLANMALI 
 
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesinin önüne geçebilmek için, ilkokul ve ortaokuldan sonra eğitimlerine devam edebileceği olanakların yaratılması gerektiğini de kaydederek ; “ Bugün pek çok köy ve kasabamızda ortaokul ve lise yok. İlkokul olmayan köylerimiz var. Aile, kız çocuğunu şehir merkezine lise eğitimi için gönderse orada da yurt sorunu var. Eğitim bu sorunu aşmada en önemli yoldur" dedi.

Kaynak: - Milliyet
 • Ağbaba’dan Kurban Bayramı Mesajı
 • Başkan Yanılmaz Elazığ’ı Anlattı
 • Başkan Keskin, ''Ülkemize sahip çıkmamız lazım''
 • Başkan Dağ’dan Kurban Bayramı Mesajı
 • Malatya Bu Yıl Da “Kurbanım Kızılaya Dedi”
 • Maski Ekipleribayram Tatilinde Hizmet Vermeye Devam Edecek
 • MBH Doğu Anadolu Bölge Başkanı Aygün Kurban Bayramı Mesajı
 • Battalgazi İlçesindeki Tarihi Mekanlara Ziyaretçi Akını Yaşanıyor
 • Başkan Gürkan’ın Kurban Bayramı Mesajı
 • Ağbaba, Orman Yangınlarının Araştırılmasını İstedi
 • Fenerbahçe Maçın ardından
 • Fenerbahçe, Evkur Yeni Malatyaspor'a 1-0 mağlup oldu
 • Şehit Düşen Meslektaşları İçin Mevlit Okuttu
 • Askeri gazinonun ek hizmet binasında yangın
 • Başkan Aygün'den Kutlu Hareketin Başlangıcına Davet
 • Elazığ'da iki otomobil çarpıştı: 6 yaralı
 • Malatya'da asansör düştü: 4 yaralı
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom