Kızılayın çadır satışı mazlumlara yardım olacak

Kızılayın çadır satışı mazlumlara yardım olacak BÖLGE HABER

Türk Kızılayı Erzincan Çadır Üretim Atölyesi'nde fuar, sergi ve törenlerde kullanılmak üzere üç farklı ebatta "çardak tipi çadır" üretimine başlandı
 

Atölyede, günde 5'er tane olmak üzere toplam 300 adet üretilip satılacak çadırlardan elde edilen gelir ile dünyanın her yerindeki mazlum ve mağdurlara yardım ulaştırılacak
 

Türk Kızılayı Erzincan Şube Başkanı Bayata, "Yardım faaliyetleri de sadece bağışlarla olmuyor, ister istemez bir gelir kapısının olması gerekmektedir. Bundan dolayı Türk Kızılay Derneği, bu yıl bu çadırların ticari olarak da değerlendirilmesini planladı"

Türk Kızılayı Erzincan Çadır Üretim Atölyesi'nde fuar, sergi ve törenler başta olmak üzere çok amaçlı kullanılabilen ve satışından elde edilecek gelirle mağdur ve mazlumlara yardım edilecek olan "çardak tipi çadır" üretimine başlandı.

Türk Kızılayının Ankara ve Erzincan'daki atölyelerinde doğal afetlerde kullanılmak üzere çadır üretimi devam ediyor.

Kurumun Erzincan Çadır Üretim Atölyesi'nde firmalarca fuar, sergi ve tören alanlarında da kullanılmak üzere ticari amaçlı üç farklı ebatta çadır üretimi yapılması kararlaştırıldı.

Bu çerçevede günde 5'er tane olmak üzere ilk etapta toplam 300 çadır üretilecek.

Talep gelmesi halinde üretimi çoğaltılacak çok amaçlı çadırlardan elde edilen gelirle mağdur ve mazlumlara yardım ulaştırılması hedefleniyor.

Türk Kızılayı Erzincan Şube Başkanı Halim Ferit Bayata, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 yıl önce üretime geçen Erzincan Çadır Üretim Atölyesi'nde yeni bir konsept olan "çardak tipi çadır" üretimine geçtiklerini söyledi.

Bayata, farklı ve yeni konsept ile çadır üretimini sürdürdüklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Çardak tip dediğimiz çadır türü özellikle fuarlarda, sergilerde ve tören alanlarında kullanılması başta olmak üzere çok amaçlı kullanılan bir çadır tipidir. Bununla ilgili makine parkı ve teknik altyapıyı Türk Kızılayı Genel Merkezimizin destekleriyle sağladık. Atölyemizdeki 9 personelle günde yaklaşık 5 çadırı üretip, depoluyoruz." 

Bayata, çardak tipi çadırların üç boyuttan oluştuğunu ifade ederek, "Yeni tip çadırlar 16, 25 ve 36 metrekare olmak üzere üç tipten oluşuyor, yüksekliği 4,9 metre olan çadırların ortalama ağırlığı yaklaşık 145 kilogram ve 10-15 dakikada kurulabiliyor. Atölyemizde ilk etapta her ebattan 100'er adet üretiyoruz." dedi.

- "Dünyadaki mağdur ve mazlumların yardımına koşuyoruz"

Türk Kızılayı olarak dünyanın her yerindeki mazlum ve mağdurların yardımına koştuğunu aktaran Bayata, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yardım faaliyetleri de sadece bağışlarla olmuyor, ister istemez bir gelir kapısının olması gerekmektedir. Bundan dolayı Türkiye Kızılay Derneği, bu yıl bu çadırların ticari olarak da değerlendirilmesini planladı. Bu çadırlar ticari amaçlı ve özel konseptle isteğe bağlı üretilebildiği için bu yıl çadırların satışını gündeme aldık. 36 metrekarelik çardak tipi çadırımız 4 bin 700 lira artı KDV, 25 metrekarelik çadırımız 4 bin 200 lira artı KDV'den satışa sunulmuştur." 

- Suriyelilerin çadırları Erzincan'dan

Bayata, Türk Kızılayı Çadır Üretim Atölyesi'nde kurulduğu günden itibaren yaklaşık 22 bin çadır üretildiğini aktararak, Suriyeli mültecilerin kaldığı 4 kampta Erzincan'da üretilen çadırların kullanıldığını söyledi.

Çardak tipi çadırların da kullanışlı olduğuna işaret eden Bayata, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu çadırlar, portatif ve kurulumunun kolay olması münasebetiyle ülkemizin birçok noktasında tercih edilen çadır tipidir, özel olarak firmalardan sipariş alınarak üretiliyor. Dört tarafında pencere olan çadırlarımız, PVC dediğimiz plastik bir malzemeden oluşan güneş ve ısıya dayanıklı bir malzemeden üretiliyor."

Kaynak: AA -
 • Milli Beka Hareketi İlçe Başkanı Apohan'nın Kurban Bayramı mesajı
 • MHP Akçadağ İlçesi Meclis Üyesi Sami İlhan Bayram Mesajı
 • EKG Derneği Başkanı Akgün’den Kurban Bayramı Mesajı
 • Ağbaba’dan Kurban Bayramı Mesajı
 • Başkan Yanılmaz Elazığ’ı Anlattı
 • Başkan Keskin, ''Ülkemize sahip çıkmamız lazım''
 • Başkan Dağ’dan Kurban Bayramı Mesajı
 • Malatya Bu Yıl Da “Kurbanım Kızılaya Dedi”
 • Maski Ekipleribayram Tatilinde Hizmet Vermeye Devam Edecek
 • MBH Doğu Anadolu Bölge Başkanı Aygün Kurban Bayramı Mesajı
 • Battalgazi İlçesindeki Tarihi Mekanlara Ziyaretçi Akını Yaşanıyor
 • Başkan Gürkan’ın Kurban Bayramı Mesajı
 • Ağbaba, Orman Yangınlarının Araştırılmasını İstedi
 • Fenerbahçe Maçın ardından
 • Fenerbahçe, Evkur Yeni Malatyaspor'a 1-0 mağlup oldu
 • Şehit Düşen Meslektaşları İçin Mevlit Okuttu
 • Askeri gazinonun ek hizmet binasında yangın
Yorum Yaz


Yorumlar

Çok Okunanlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom