Mobilyacılar KDV İndiriminin Kalıcı Olmasını İstiyor

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Mobilyacılar Meslek Komitesi Üyeleri, Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği (KAYMOS), Kayseri Marangozlar Mobilyacılar Döşemeciler Odası, KAYSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Başkanlık Dinvanı’nın katılımı...

Mobilyacılar KDV İndiriminin Kalıcı Olmasını İstiyor

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Mobilyacılar Meslek Komitesi Üyeleri, Kayseri Mobilya Sanayicileri Derneği (KAYMOS), Kayseri Marangozlar Mobilyacılar Döşemeciler Odası, KAYSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Başkanlık Dinvanı’nın katılımı ile Meslek Komiteleri İstişare Toplantısı düzenlendi.

Kayseri Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan 21. Grup Meslek Komitesi Başkanı Sedat Böyük, mobilyacıların sorunlarını görüşmek adına böyle bir toplantı düzenlediklerini belirterek, “Mobilyacıların sorunlarını biraz daha dillendirmemiz lazım. Sektörümüzü daha güçlü hale getirmek için bu toplantıları sık sık yapmalıyız. Buradan çıkan sonuçları rapor ederek yetkili makamlara sunacağız. Kayseri mobilya sanayisini daha iyi hale getireceğiz. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim” dedi.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, sorunları, sıkıntıları ilgili makamlara iletmek adına bu tür toplantıların önemli olduğunu belirterek, katılımlarından dolayı misafirlere teşekkür etti.

Üyelerden gelen şikayetler doğrultusunda bir takım çalışmalar yürüttüklerini ve bu sorunlardan bazılarını çözüme kavuşturduklarını açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Özellikle ihracatçı firmalarımızı ilgilendiren Mersin Limanı’nda ki değişik fiyat uygulaması maksimum 60 TL olarak sabitlendi. Vergisini düzenli ödeyen mükellefe 5 puanlık vergi indirimi getirildi, damga vergisinde düzenleme yapıldı, ihracatçılara yeşil pasaport hakkı verildi, yatırım ve ara mallarının vadeli ithalatında yüzde 6 olan KKDF oranı sıfıra indirildi, kredi kartı ile yapılan mobilya ve beyaz eşya harcamalarında taksit sayısı 9’dan 12’ye çıkarıldı” dedi.

Başkan Büyüksimitci, Mobilyada KDV indirimi ve elektrikli ev aletlerinde ÖTV indirimi için KAYSO olarak ciddi emek harcadıklarını ve diğer kurum ve kuruluşlarında destekleri ile buralarda indirime gidildiğini ancak, Mobilya’da KDV indiriminin kalıcı olması gerektiğini söyledi.

Üretim Reform Paketi’nin resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade den Başkan Büyüksimitci, bu paketle birlikte sanayicilerin uzun zamandır dile getirdikleri birçok sorunun çözüldüğünü belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

İşverenleri rahatlatacak bir takım iyileştirmeler üzerinde de çalıştıklarını açıklayan Başkan Büyüksimitci, “Kıdem tazminatı konusu çok önemli. Bu konunun adilane bir şekilde çözülmesi gerekiyor. Çalışma mevzuatında işçi işveren davalarında mevzuattan kaynaklanan sorunları bir an önce giderilmeli. KDV’den kaynaklanan finansman yükünün ve geçici verginin kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca Kayseri ve benzer iller lojistik desteği almalı. Bütün dünyada uygulamalar bu şekilde. Biz bu taleplerimizi ilettik. İnşallah en kısa zamanda güzel gelişmeler bekliyoruz” diye konuştu.

Yerli otomobil konusunda KAYSO olarak bir takım çalışmalar yürüttüklerini açıklayan Başkan Büyüksimitci, tüm sanayi yatırımlarının sadece Marmara Bölgesi’ne yapılmasının ülke adına bir risk olduğunu, bu yatırımın kesinlikle Andolu’da bir yere yapılması gerektiğini, burasının da Kayseri olması gerektiğini belirterek, Kayseri’nin bu işe talip olduğunu ve Tüm Kayserililerinde bu işe sahip çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.

KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya ise, sorunların genellikle ortak olduğunu bu sorunların güçlü bir şekilde dillendirilerek zaman içerisinde çözüme kavuşacağına inandığını, üç dört yıl önce dile getirilen sorunların bugün birçoğunun çözüldüğünü belirterek, katılımcılara teşekkür etti.

Daha sonra katılımcılar sırası ile söz alarak sorunlarını dile getirirken, bu tür geniş kapsamlı toplantıların problemlerim çözümü noktasında faydalı olacağı görüşüne varıldı.
 • Maski’den 5 İlçeye Terfi Merkezi
 • DSİ Mazlumlara ve Mağdurlara Umut Olmaya Devam Ediyor 
 • Kültür Ve Turizm Bakanı Ersoy’un Eşi Pervin Ersoy, Battalgazi’yi Gezdi
 • Vali Aydın Baruş Şehit Ailelerini Ziyaret Etti
 • Vali Baruş Okul Aile Birliği Başkanları İle Toplantı Yaptı
 • Vali Baruş, Doğanşehir İlçesinde Toplantı Ve Ziyaret Ve İncelemelerde Bulundu
 • Vali Baruş İl Jandarma Komutanlığını Ziyaret Edip Brifing Aldı
 • Diş bakımında sık yapılan 5 hata
 • Evkur Yeni Malatyaspor’dan Vali Baruş’a Hayırlı Olsun Ziyareti
 • Başkan Aygün Himyaç-Der ve  Bikap'ın Organizasyonuna Katıldı
 • Başkan Çınar, “Hemşerilerimizle İç İçe Olmak, Bize Güç Veriyor”
 • İlk konuk Moda Tasarımcısı Işıl Reçber oldu
 • Bir Şair Bir Yazar Buluşması’ Devam Ediyor
 • Mafsad’tan Önemli Bir Başarı
 • 210 Bin M2asfalt Şantiye Belediyeye Devredildi
 • En Özel Hatlar O’nun İçin
 • Demir Eksikliğine Karşı 10 Etkili Yöntem
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom