Onur Başaran: “Kırsala teşvik artırılmalı”

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2015 yılından beri uygulanmakta olan velilere yönelik özel okul teşviki konusunda özel okul kurucusu Onur Başaran, taşradaki bölgelere teşvikin büyük şehirlere oranla artırılması gerektiğine değindi.Yaklaşan...

Onur Başaran: “Kırsala teşvik artırılmalı” EĞİTİM

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2015 yılından beri uygulanmakta olan velilere yönelik özel okul teşviki konusunda özel okul kurucusu Onur Başaran, taşradaki bölgelere teşvikin büyük şehirlere oranla artırılması gerektiğine değindi.

Yaklaşan 2017 - 2018 eğitim öğretim dönemi öncesi, öğretim kurumu kayıtlarında son günler yaşanmakta, geçmişte eğitimde büyük bir öneme sahip olan dershanelerin yeni eğitim politikalarıyla artık ülkede faaliyet göstermesinin yasaklanmasıyla özel okullar büyük önem kazanmış durumda. Bu önemin farkında olan Millî Eğitim Bakanlığı ise imkânı olmayan velileri, özel okula kayıt yönünde desteklemekte. Kırıkkale’de yeni kurulan Başaran Koleji’nin kurucusu Onur Başaran, hem süren bu teşvikler hem de özel okul kayıtın da velilerin dikkat etmeleri konusunda açıklamalarda bulundu.

“Teşviklerin velilere çok faydası var”

Teşviklerin veliler için çok faydalı olduğuna değinen Başaran, “Tabii kurumlara da yine aynı şekilde, kurumlara buna göre teşvik kontenjanı verildiği için kontenjana göre ilgiyi ya da yoğunluğu artırabiliyor. Burada büyük şehirlerden ziyade kırsala yönelik bu teşvik oranı artarsa ilgi daha da özel okullara fazla olur. Çünkü büyükşehirlerde İstanbul’da olsun Ankara’da, İzmir’de velilerin çoğu bunu karşılayabilecek durumda fakat kırsalda bazı veliler için teşvik önemli bir hal alıyor. Bunun için kırsala oranlar biraz daha farklı olursa bu malum yatırım teşvikleri vesaire bölge planlamaları oluyor, bu teşvikler önemli şehrin gelişmesi açısından. Bu özel okul teşviklerinde veliye verilen teşviklerde de aynı şekilde olursa hiç yoktan ilgi biraz daha fazla olur. Bu teşvikler devam etmeli çünkü bu dönüşüm süreci olsun, dershanelerin dönüşüm süreci olsun ve ardından gelen politikalarla şu an özel okullara bir ilgi var. Özel okullara bir talepte var. Kırsalda da bu aynı şekilde de olmaya başladı fakat işte hiç yoktan teşvik olanağı kırsal bölgelerde de artarsa bu talep daha da fazlalaşır. Hem velilerin yükünü almış olur hem de özel okullara ilgi daha da artmış olur.” dedi.

“Veliler okulları iyi araştırmalı”

Özel okul seçiminde velilerin okulları iyi araştırmaları gerektiğini belirten Onur Başaran, “Bazı okullarda disiplin faktörü, sınav başarısı daha öne çıkar, bazı okullarda yabancı dil eğitimi daha öne çıkabilir, bazı okulların fiziki yapısı, kültürel etkinlikleri yine aynı şekilde daha fazla olabilir. Burada bunların iyi araştırılması gerekiyor, yani velinin ve çocuğun talebi nedir ve devamında sınav başarısı mıdır, bunlardan hangisi veya bunlardan hepsi bir okulda var mı sorularına yanıt almalıdır. Öğretmen kadrosu nedir, okulun disiplin anlayışı nedir, bu yine dediğim gibi illere ve çevreye göre farklılık gösterebilir. Velinin burada beklentisi çok önemli yani özel okuldan ne bekliyor. Bunu önce kendisi iyi belirleyip araştırmasını ona göre yapmalı, burada bence en önemli faktör, öğretmen karosudur. Veli öğretmen kadrosunu bilmeyebilir ama hiç yoktan tüm özel okullar bunu internet sitesinde olsun ya da görüşmeye geldiklerinde verir. Özellikle ilkokul ve ortaokulda öğretmenin çocuğun gelişiminde önemi çok fazla, çocuk onu rol model alıyor. Eğer lisede veli sınav başarısı bekliyorsa öğretmenin bilgi düzeyi, bilgi birikimi, sorulan sorulara cevap verebiliyor mu ya da ders programlaması, okulun sınav hazırlığı, ekstra programları yani Milli Eğitim’in yaptığı dışında ekstra programları nedir, yabancı dil eğitimi nedir, bunlar önemli, dediğim gibi burada velinin beklentisi daha fazla oluyor ve beklentisi daha fazla hangi yönde, ona göre ilindeki okulları araştırıp bir seçim yapabilirler" şeklinde konuştu.
 • Elazığ'da evden hırsızlık
 • Başkan Akın, "Devlet ve hükümet çok güzel destekler veriyor"
 • Atatürk'e hakaret eden şahsa yakalama kararı
 • Kanun değişti! Binlerce kişi nüfus müdürlüklerine koştu...
 • Ağbaba’dan Mevsimlik Tarım İşçileri İçin Araştırma Önergesi
 • Kosgep Bir Girişimciyi Daha İş Yeri Sahibi Yaptı
 • Malatya'da iki minibüs çarpıştı: 12 yaralı
 • Malatya'da uyuşturucu operasyonu
 • Anlaşmalı organik tarımla üreticinin yüzü güldü
 • Vali Yıldırım,"Bu bölgede terörü yaşatmayacağız"
 • FETÖ'nün "askeri mahrem yapılanması"na operasyon
 • Yeni Malatyaspor'da sezon hazırlıkları
 • Zanaatlar Müzesi, Geçmişi Geleceğe Taşıyor
 • Kuru kayısının kilogramı 10 liradan işlem gördü
 • Büyükşehir Belediyesi Eğitim Hizmetlerine Devam Ediyor
 • Güney Kuşak Yolu’nda Önemli Bir Etap Daha Tamamlanmak Üzere
 • Tohma Çayı'nda erkek cesedi bulundu
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom