(Özel Haber) Uygun ve doğru kan ürünleri kullanımı tartışıldı

Balıkesir Kamu Hastaneleri birliğinde düzenlenen toplantıda uygun ve doğru kan ürünleri kullanımı masaya yatırıldı. Kan ve kan ürünlerinin etkin kullanımıyla ilgili atılacak adımların planlandığı toplantıda hastalara daha yararlı nasıl...

(Özel Haber) Uygun ve doğru kan ürünleri kullanımı tartışıldı SAĞLIK

Balıkesir Kamu Hastaneleri birliğinde düzenlenen toplantıda uygun ve doğru kan ürünleri kullanımı masaya yatırıldı. Kan ve kan ürünlerinin etkin kullanımıyla ilgili atılacak adımların planlandığı toplantıda hastalara daha yararlı nasıl olunabilir konusu tartışıldı.

Balıkesir Kamu Hastaneleri birliğinde düzenlenen toplantıda uygun ve doğru kan ürünleri kullanımı masaya yatırıldı. Toplantıya Balıkesir il genelindeki hastanelerden çok sayıda doktor katıldı. Atatürk Şehir Hastanesinde görevli Çocuk Hemotoloji ve Onkoloji Uzmanı Dr.Ersin Töret toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Bugün burada dahiliye ve diğer hekim arkadaşlarımızla birlikte, kan merkezi sorumlularımızla beraber uygun ve doğru kan ürünleri kullanımı hakkında toplantı düzenledik. Amacımız Balıkesir ilindeki kullandığımız kan ürünlerinin kullanımında bir artış saptanması üzerine, bu artıştaki sebepleri ortaya koymak ve bu sebeplerden yola çıkarak bu ürünlerin doğru ve uygun kullanımlarına yönelik nasıl bir çözüm üretiriz bunları konuştuk ve tartıştık arkadaşlarımızla. Yaptığımız toplantı sonucunda da genel karar verdiğimiz daha fazla eğitim ve daha fazla hekimlerimize ulaşarak bu kan ürünlerinden bulaşabilecek enfeksiyonlardan bahsetmek ve hastalar için doğru yaklaşımlar doğru kılavuzlar ışığında hastalarımıza daha fazla daha yararlı nasıl olabilirizin karşılıklı olarak fikir alışverişinde bulunduk” dedi.

Kan ürünlerinin kullanımını ne kadar azaltabiliriz?

Balıkesir’de kan ve kan ürünleri kullanımıyla ilgili bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Balıkesir Devlet Hastanesi Mikro Biyoloji Uzmanı Dr.Hülya Duran, “Kan ve kan ürünlerinin kullanımını ne kadar azaltabiliriz, ne kadar etkin endikasyonlar verebiliriz bunları konuştuk. Özellikle de transvizyon sonrası hekimlerin yasal yükümlülüklerin ve enfeksiyon bulaşmalarından bahsettik. Bunlarla ilgili hekim arkadaşları daha fazla bilgilendirmemiz gerektiği kararına vardık”şeklinde konuştu.

Kanın kaynağı insan

Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği Mali Hizmetler Başkanı Dr.Mehmet Suluoğlu ise, “Değerli hekim arkadaşlarımızla birlikte çok önem verdiğimiz kan transvizyonu ve etkin kan kullanımıyla ilgili bir çalışma toplantısı düzenledik. Bu toplantılara biz çok önem veriyoruz. Bunlarla birlikte tedavi akışlarımızı ve etkin kullanım kriterlerini belirliyoruz. Bu dönem içerisinde yaptığımız bu ilk toplantının oldukça verimli geçtiğini düşünüyorum. Bundan sonraki planlamamızda çok etkin rol alacağına inanıyorum. Hematoloji, dahiliye, genel cerrahi ve diğer cerrahi branşlarındaki hekimlerimizle bundan sonra yapacağımız çalışmaları planladık. İlk etapta kan ve kan ürünlerinin etkin kullanımıyla ilgili hangi adımları atacağımızı planladık ve bu yönde toplantıları geliştirerek devam edeceğiz. Bizim amacımız kaynağı insan olan kan ürünlerinin etkin ve doğru yerlerde uygun kriterlerle kullanılmasını sağlamak. Çok yoğun bir bölgede çalışıyoruz Balıkesir il geneli ile hem körfez hem Bandırma olarak merkezde çok yoğun bir hasta profilimiz var. Bu anlamda sadece insandan bağışla kaynağı olan kan ürünlerini etkin kullanmak çok önemli. Bu anlamda sadece bizim bunları yapmamız önemli değil. Diğer anlamda vatandaşlarımızın da kan bağışına çok etkin katılmalarını bekliyoruz. Çünkü hepimizin ihtiyaç duyabileceği bir ürün ve kaynağı sadece insan bu nedenle özellikle erişkin ve daha önce kan vermişlere 3 ayda bir kan vermelerini öneriyoruz. Bu hem diğer vatandaşlarımızın tedavileri için hemde kendi sağlıkları için çok önemli” dedi.
 • BİMYAD 15 Temmuz Milli İrade Oacakları Standdını Ziyaret Etti
 • 15 Temmuz Millet Meydanı Binlerce Vatanseveri Buluşturdu
 • Kahramanların İsimleri Eğitim Yuvalarında Yaşatılıyor
 • MHP'li Fendoğlu'ndan, Yeni Malatyaspor kampına ziyaret
 • 15 Temmuz Destanı Fotoğraf Sergisi Açıldı
 • Fendoğlu, ''15 Temmuz Fetö kalkışması, asırlardır Süren kirli oyun''
 • Tatilde de dişler düzenli şekilde fırçalanmalı
 • ‘Bedava’, ‘ücretsiz’ kelimeleri ile başlayan ‘kampanyalara’ temkinli yaklaşın
 • Ücretsiz Otobüs Seferleri Düzenlenecek 
 • Başkan Çınar, “Gelişen ve Büyüyen Sanayilerimiz Şehrimizin Ekonomik Yapısını Canlı Tutuyor”
 • Gazeteci Rıfat Gökçe'nin Acı günü
 • Başkan Akgün: 15 Temmuz ‘Demokrasi Bayramı’ İlan Edilmelidir.
 • Oral ve Yavuz Ailesinin Mutlu Günü
 • Başkan Yanılmaz’dan Hayırlı Olsun Ziyareti
 • Hicret Mahallesi Modern Parka Kavuşuyor
 • “15 Temmuz Şehitleri Spor Salonu” Açılıyor
 • Başkan Çınar, “15 Temmuz’u Asla Unutmayacağız ve Unutturmayacağız”
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom