Türkiye Benim de Vatanım'ın galası yapıldı

Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında yapımı üstlenilen "Türkiye Benim de Vatanım" belgeselinin galası gerçekleştirildi.

Türkiye Benim de Vatanım'ın galası yapıldı KÜLTÜR-SANAT

Yönetmen Musaoğlu, "15 Temmuz günü üzerine bir araştırma yaptık ve gördük ki o gün, birçok Azerbaycanlı öğrencilerin, gençlerin, Türkiye'de çalışanların da sokaklarda olduğunu öğrendik"

Malatya Uluslararası Film Festivali Direktörü Köçer, "15 Temmuz son yıllarda ülkemizin yaşadığı belki de en büyük olay olduğu için, o günü biraz daha farklı bir açıdan ele almak, bir anlamda geleceğe kayıt düşmek adına bu belgeseli yapmaya karar verdik"

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır, "Azerbaycan'da o kardeşlerimizin ilk geceden itibaren sokağa çıkmaları canları pahasına gerçekten büyük bir anlam ifade ediyor. Dolayısıyla bizler gerçekten bir ve beraberiz

Yönetmenliğini Elçin Musaoğlu'nun üstlendiği "Türkiye Benim de Vatanım" adlı belgeselin galası yapıldı. 

Malatya Avşar Sineması'nda izleyiciyle buluşan belgeselin yapımı, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 7'incisi düzenlenen, Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında gerçekleştirildi. 

Gala öncesi AA muhabirine açıklamada bulunan Azerbaycanlı yönetmen Musaoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında, Azerbaycan halkının da zor anlar yaşadığını söyledi.

Musaoğlu, 15 Temmuz günü sokağa çıkanların içinde Azerilerin de olduğunu belirterek, "O gün neler olduğuna dair herkese telefon açtık ve kötü kötü haberler aldık. Sabaha kadar uyumadık ve daha sonra sabahleyin durumun düzeldiğini öğrendik." dedi.

- "Türkiye bizden uzak olsa da vatanımızdır"

Belgeselin başlangıç noktasını anlatan Musaoğlu, şöyle devam etti:

"Bir gün festival direktörü Suat Köçer'le bir araya gelerek, 15 Temmuz günü üzerine bir araştırma yaptık ve o gün, birçok Azerbaycanlı öğrencilerin, gençlerin, Türkiye'de çalışanların da Şehitler Köprüsü, Kısıklı gibi birçok yerde sokaklarda olduğunu öğrendik ve biz bu adamlarla tanıştık, konuşarak, toplamda belgesel üzerine 9 ay boyunca çalıştık."

Musaoğlu, belgelesin senaryosunu da Köçer ile birlikte kaleme aldığına işaret ederek, "15 Temmuz'a benzer bir olayı Azeriler de 1990 yılında yaşadı. Rus orduları, tanklar Bakü'nün sokaklarını işgal etti. O gece biz 170'den fazla şehit verdik. Yani çok benzer bir hadise. 15 Temmuz'da da ben o geceyi hatırladım, aynı hisleri yaşadım. Türkiye bizden uzak olsa da vatanımızdır." ifadelerini kullandı.

- "15 Temmuz girişimini farklı açıdan yorumlamak istedik"

Malatya Uluslararası Film Festivali Direktörü Suat Köçer de, "7. Malatya Uluslararası Film Festivali" kapsamında bazı yeniliklere imza atmak gayesiyle, belgeselin yapımını üstlendiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Karar verdiğimiz yeniliklerden bir tanesi her yıl Türkiye'de bazı önemli olayları ve kavramları bir anlamda bellek oluşturma açısından, belgesel formatında kayıt altına almak istemiştik ve 15 Temmuz son yıllarda ülkemizin yaşadığı belki de en büyük olay olduğu için, o günü biraz daha farklı bir açıdan ele almak, bir anlamda geleceğe kayıt düşmek için yapmaya karar verdik."

Köçer, 15 Temmuz'la ilgili daha önce birçok çalışma yapıldığının da altını çizerek, "Kısa filmler, belgeseller, uzun metraj filmler yapıldı. Biz ise 15 Temmuz darbe girişimini biraz daha farklı açıdan yorumlamak istedik. Bu olayın uluslararası boyutu olduğunu da düşünerek, Azerbaycanlıların gözünden bu iş nasıl oldu, neler oldu sorularının cevaplarını aramaya çalıştık." dedi.

Azerbaycan'ın Türkiye ile bağlarının her anlamda güçlü olduğunu belirten Köçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İki devlet, tek millet düsturuyla, hep kendimizi ifade ederiz. Dolayısıyla meselenin Azerbaycan boyutunu sorgulamak ve kayıt altına almak adına böyle bir belgesel yapmaya karar verdik. İnşallah izleyenler Azerbaycan Türkiye dostluğunun sokaktaki yansımalarını yeniden görmüş olur ve bir anlamda farkındalık noktasında da hafıza tazenlenmesi olur. Bir mutluyuz, umarım seyirciler de beğenir."

- "15 Temmuz'dan ders çıkararak daha güçlü olmak zorundayız"

Galaya konuk olan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, belgeseli izledikten sonra yaptığı konuşmada, "Azerbaycan'da o kardeşlerimizin ilk geceden itibaren sokağa çıkmaları canları pahasına gerçekten büyük bir anlam ifade ediyor. Dolayısıyla bizler gerçekten bir ve beraberiz. Allah ülkeler, kardeşlikler arasında nifak tohumları ekmek isteyenlere fırsat vermesin." değerlendirmesinde bulundu.

Çakır, 15 Temmuz'un çok büyük bir ihanet girişimi olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Bu ülkeyi parçalamak ve iç savaş çıkarmak üzere, bu devletin her kademesine sinmiş ve bu ülkenin her bilgisini, belgeselini dışarıya sızdırarak, büyük bir emperyalist yapıyla ülkemize kurulan büyük bir tuzaktır. 15 Temmuz'dan büyük bir ders çıkartırsak, hesabını sorarsak umarım bir daha yaşamayız ama biz bu olayı çabuk unutursak, yeterli ders çıkaramazsak bu tür olaylar tarihte tekerrür edecektir. Dolayısıyla biz daha güçlü olmak zorundayız."

Çekimleri Bakü, İstanbul, Ankara, Sakarya ve Malatya'da gerçekleştirilen belgeselin gala gösterimine aralarında yönetmen İsmail Güneş, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı ve AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar'ın da bulunduğu çok sayıda kültür, sanat ve siyaset dünyasından isimler katıldı.

Kaynak: AA - Anadolu Ajans
 • Yeni Malatyaspor'da sezon hazırlıkları 
 • Malatya'da 3 FETÖ sanığına hapis cezası
 • Baskil'de şehit Fethi Sekin anısına turnuva düzenlendi
 • Helikopter ambulans kalp krizi geçiren kişi için havalandı
 • Meclis Temmuz Ayı Çalışmalarını Tamamladı
 • Konakta Altyapı ve Üstyapı Yenilendi
 • Hasançelebi’deki 385 metre uzunluğundaki viyadük inşaatı sürüyor
 • Erken Uyarı Sistemi Artık Meslek Hastalıkları İçin De Çalışacak
 • Göz Sağlığı İçin Faydalı 6 Besin
 • Kale'de vatandaşlara sağlıklı yaşam anlatıldı
 • 100 yaşına kadar yaşamanın formülü gen testinde saklı
 • Vali Kaban, Yunus Emre Enstitüsü “Türkçe Yaz Okulu” Öğrencileri İle Bir Araya Geldi
 • Tek Vatan Tek Bayrak Tek Millet Tek Devlet
 • Temmuz Ayı Meclis Toplantısı II. Birleşimle Devam Etti
 • Başkan Gürkan, Minibüs Durukları İle Esnaf İş Hanı’ndaki Çalışmaları Yerinde İnceledi
 • 1980 Mezunları, Battalgazi’de Tarihi Mekânları Gezdi
 • Yaz Ayları Hemoroid Sorununu Tetikliyor
Yorum Yaz


Yorumlar

EDİTÖR SEÇİMİ

Namaz Vakitleri

Hava Durumu

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom