EKG Derneği Başkanı Akgün'ün, Kadir Gecesi Mesajı

PAYLAŞ

Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Başkanı AKGÜN, Kadir Gecesi dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bu gece öyle bir gecedir ki, Yüce Rabbimiz bu gecenin değer ve kıymetini bildirmek için hakkında müstakil bir sure indirmiştir.
Geceyle aynı ismi taşıyan bu surede Kadir gecesinin önemi şöyle ifade edilmektedir : “Şüphesiz, biz Onu (Kuran-ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh(Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar süren bir esenliktir.” (1)
Geceyi böylesine değerli kılan şey ise, insanlığa hidayet ve rehber olarak gönderilen Kura’n-ı Kerim’in bu gecede indirilmeye başlamış olmasıdır. Gönderilen bu ilahi kitap ile karanlık çağlar aydınlığa kavuşmuş, kirlenen gönüller arınmış ve onun sayesinde insanlık âlemi gerçek huzura ulaşmıştır.

Eğer bizler de, değeri bir ömür mesabesinde olan bu geceden istifade etmek istiyorsak, işe her şeyden önce Kur’an-ı Kerim’i tekrar hayatımızın merkezine koyarak başlamalıyız.  Sadece tilavetiyle değil, içerisindeki ahkâmıyla ve ahlakıyla yeniden hayatımızı şekillendirdiğimizde; işte o zaman, geceyi ihya etmiş ve Kur’an’ın rehberliğine uymuş oluruz.

Bu gece aynı zamanda bir rahmet ve esenlik kaynağıdır. Meleklerin ve Cebrail’in indiği bu gecede inananlar olarak bizler de bu rahmet deryasından istifade etmeye çalışalım. Bu geceyi dua ve istiğfar ile ibadet ve kulluk ile değerlendirmeye gayret edelim. Hz. Aişe annemiz bu geceyi ihya hususunda Peygamber Efendimize: “Ey Allah’ın Resulü! Kadir gecesine rastladığım zaman nasıl dua edeyim?” diye sorunca Peygamberimiz; “Ey Allahım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet diye dua et.” (2) buyurmuşlardır.

Bu gece bizler de başta kendimiz ve ailemiz olmak üzere, parça parça olan İslam aleminin birlik ve beraberliği için gönülden, Rabbe dua edelim. Ayrıca,   yakın çevremizde ve dünyada meydana gelen savaşların ve akan kanların sona ermesi; acı ve gözyaşlarının dinmesi için ellerimizi semaya kaldıralım.

Şahsım ve Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği yönetim kurulu adına böylesi bir mübarek gece öncesinde;  Yüce Mevlâ’dan, tuttuğumuz oruçları, yaptığımız hayır ve hasenâtı ve bütün ibadetlerimizi kabul buyurmasını diliyor; Kadir Gecesi’nin ülkemize, İslam âlemine ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum.

------------------
1.        Kadir 97/1-5
2.        Tecrid-i Sarih Tercemesi, C. 7, H. No: 314


Metin AKGÜN
Maarif Müfettişi
Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN