Kaşıkçı, "Terör örgütüne inat güzel yatırımlar gerçekleşti"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 26 Mayıs 2015'te açılışı gerçekleştirilen havalimanı, yaklaşık 3 ay sonra terör saldırıları nedeniyle bir süre uçuşlara kapatıldı.

Kaşıkçı, 'Terör örgütüne inat güzel yatırımlar gerçekleşti'
Bölge Haber
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 26 Mayıs 2015'te açılışı gerçekleştirilen havalimanı, yaklaşık 3 ay sonra terör saldırıları nedeniyle bir süre uçuşlara kapatıldı.
Tanıtım

Haber Editörü: Malatya Çağdaş

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK'nın saldırılarına rağmen yapımı tamamlanarak halkın hizmetine sunulan Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nda yolcu sayısı bu yılın 9 ayında, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 32'lik artışla 144 bin 936 oldu

Kaymakam ve Belediye Başkanvekili Mahmut Kaşıkçı, "Önümüzdeki süreçte yeni uçak seferleriyle buradan daha fazla yolcu faydalanacak. Terör örgütünün inadına böyle güzel ve büyük bir yatırım gerçekleşti"

Yolcu Gökhan Korkmaz, "İstanbul'a karayolu ile yolculuk yaklaşık 30 saat sürüyor. Ama şimdi bakıyorsun İranlı bile gelip biniyor, rahatça İstanbul'a gidiyor. Emeği geçenlere teşekkür ederim"
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK'nın saldırılarına rağmen yapımı tamamlanan Selahaddin Eyyubi Havalimanı, bu yılın 9 ayında 144 bin 936 yolcuya ev sahipliği yaptı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 26 Mayıs 2015'te açılışı gerçekleştirilen havalimanı, yaklaşık 3 ay sonra terör saldırıları nedeniyle bir süre uçuşlara kapatıldı.

Güvenlik güçlerince gerçekleştirilen başarılı operasyonlarla huzur ve güven ortamının yeniden sağlandığı kentte 9 Eylül 2016'da tekrar hizmete giren ve bölge ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayan Selahaddin Eyyubi Havalimanı'nda yolcu artışı devam ediyor. 

Havalimanı yetkililerinden alınan bilgiye göre, yıllık 1 milyon yolcu kapasiteli havalimanında bu yılın 9 ayında ağırlanan yolcu ile düzenlenen ticari sefer sayısı geçen yılın aynı dönemine göre artış gösterdi.

Havalimanından yılın 9 ayında, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 32 artışla 144 bin 936 yolcu hizmet aldı.

Toplam uçak seferi de yüzde 16 artışla bin 105'e, yük trafiği ise yüzde 30 artışla bin 323 tona ulaştı.

Kaymakam ve Belediye Başkanvekili Mahmut Kaşıkçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, havalimanının bölge için önemine vurgu yaptı. 

Yüksekova'nın büyükşehirlere uzak mesafede olduğuna dikkati çeken Kaşıkçı, "Ankara, İstanbul gibi yerlerimize en uzak nokta. Hasta olan bir insanın saatlerce vakti yolda geçiyordu ya da buradan Van'a ulaşması için iki buçuk üç saatlik bir yol gidiyordu. Dolayısıyla şimdi insanımız, hastası, yolcusu fark etmiyor, kim isterse hemen 5 dakika mesafede havalimanına ulaşıyor. Bir buçuk saat sonra da istediği yere Ankara'sına, İstanbul'una ya da başka yere rahatlıkla ulaşabiliyor." diye konuştu.

- "Terör örgütünün inadına böyle güzel bir yatırım gerçekleşti"

Terör örgütünün, burada bir hizmet olmasını istemediğini, insanların sıkıntı yaşamasını istediğine dikkati çeken Kaşıkçı, "Terör örgütü bütün inşaat süreçlerini, sonraki süreçleri engellemeye ne kadar uğraşsa da devlet kararlı şekilde, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda 'havalimanı çalışacak denildi' ve nitekim açıldı. Şu anda Ankara ve İstanbul'a seferlerimiz var." ifadesini kullandı. 

Uçakların dolu şekilde yolcu taşıdığının altını çizen Kaşıkçı, şunları kaydetti:

"Hiçbir koltuk boş değil, hem gidişinde hem gelişinde. Sadece Yüksekova ya da Hakkari kullanmıyor. Urumiye'ye 85 kilometrelik yakın bir mesafedeyiz. İran yolcusunun en kısa mesafede ulaşabileceği havalimanı Yüksekova Havalimanı'dır. İran yolcularımız da yine havalimanımızdan faydalanıyor. Önümüzdeki süreçte yeni uçak seferleriyle buradan daha fazla yolcu faydalanacak. Terör örgütünün inadına böyle güzel ve büyük bir yatırım gerçekleşti. Emeği geçen hükümetimize, kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum." 

Havalimanında yolcu potansiyelinin her yıl arttığına dikkati çeken Kaşıkçı, "Şu anda 9 aylık veri 145 bin civarında yolcumuz var. Bu da yüzde 30-35'lik artışa tekabül ediyor. Uçak seferleri arttığı zaman bu daha da artacak. Bu çok büyük bir nimet. İnsanlarımız hızlı ve seri şekilde gitmek istedikleri yerlere ulaşabiliyorlar." ifadesini kullandı.

   İstanbul-Yüksekova uçağı ile havalimanına gelen Gökhan Korkmaz da havalimanının kent için büyük bir avantaj olduğunu vurgulayarak, "İstanbul'a karayolu ile yolculuk yaklaşık 30 saat sürüyor. Ya da Van'a gidiyorduk, servisle. Ama şimdi bakıyorsun İranlı bile gelip biniyor, rahatça İstanbul'a gidiyor. Emeği geçenlere teşekkür ederim." dedi.

Ziyap Koç ise havalimanının Hakkari ve ilçeleri için şans olduğunu, uçak seferlerinin artması gerektiğini dile getirdi. 

İhlas Haber Ajansı Son Güncelleme: 20 Ekim 2018 11:52
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

Tanıtım

İlk Yorum Yazan Sen Ol!