Rektör Kızılay'dan korona virüs kitabı

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, yayımladığı kitabında covid-19 'un toplumsal yaşamın her alanını etkisi altına alarak mevcut bireysel ve toplumsal alışkanlıklarda dramatik değişimlere yol açtığını belirterek, İlaç ve aşı çalışmalarının sonuçları sabırsızlıkla beklenmektedir' dedi.

PAYLAŞ

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, yayımladığı kitabında covid-19 ‘un toplumsal yaşamın her alanını etkisi altına alarak mevcut bireysel ve toplumsal alışkanlıklarda dramatik değişimlere yol açtığını belirterek, "İlaç ve aşı çalışmalarının sonuçları sabırsızlıkla beklenmektedir” dedi.

Malatya İnönü Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rukuye Aylaz ve Dr. Öğretim Üyesi Erman Yıldız’ın editörlüğünde hazırlanan, “Yeni korona virüs hastalığının toplum üzerine etkileri ve hemşirelik yaklaşımları” isimli kitap yayımlandı. “Yeni korona virüs hastalığının toplum üzerine etkileri ve hemşirelik yaklaşımları” isimli kitabın ön sözünde Covid-19 hakkında görüşlerini dile getiren Prof. Dr. Ahmet Kızılay,

“Yeni korona virüs (Covid-19) dünyada, ilk kez Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde belirlenen bir solunum yolu enfeksiyonu olarak ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü Ocak 2020’de yeni korona virüs salgınını uluslararası yayılım gösteren halk sağlığı için acil durum olarak açıkladı ve Mart 2020’de ise pandemi olarak ilan etti. Covid-19 hastalığı ülkemizde resmi olarak ilk kez 11 Mart 2020’de tespit edildi. Tüm dünyayı etkisine alan salgın hayatı durdurdu. Günümüz insanı böylesine bir krizi ilk kez deneyimledi. Her ne kadar şimdiye kadar Covid-19 salgınından 60 yaş ve üzeri bireylerin hastalığı daha şiddetli geçirdikleri bildirilse de tüm dünyada toplumun her kesimi bu salgından biyolojik, psikolojik ve sosyal açılardan etkilendi. Pandemi haline gelen Covid-19 salgını üretimden tüketime, uluslararası ilişkilerden eğitime, ulaşımdan eğlenceye, dini ibadetlerden spor etkinliklerine kadar toplumsal yaşamın her alanını etkisi altına alarak mevcut bireysel ve toplumsal alışkanlıklarımızda dramatik değişimlere yol açtı. Pandemi ilan edilmesinden bu yana yaklaşık olarak 5 ay geçmesine rağmen halen bazı noktalarda belirsizlikler devam etmekte ilaç ve aşı çalışmalarının sonuçları sabırsızlıkla beklenmektedir. Temennimiz daha fazla insanın ölmemesi, ülkemizin ve dünyanın bu krizi en az zararla atlatmasıdır” ifadelerine yer verdi. Kızılay, “Bu kitap, Covid-19 pandemisi konusunda üniversitemizde ve diğer üniversitelerde çalışan, alanında bilgi ve deneyimleri olan yazarların katkıları ile hazırlanmıştır. Kitap, virüsün kontrol altına alınmasında toplumdaki bütün yaş grubu ile çalışan sağlık çalışanları ve öğrenciler için kaynak niteliğindedir. İnönü Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rukuye Aylaz ve Dr. Öğretim Üyesi Erman Yıldız’ın editörlüğünde hazırlanan eserin, toplumu bu salgından korumak için büyük özveri ile çalışan sağlık çalışanlarına yararlı olacağını düşünmekteyim. Bu kitabın hazırlanmasında katkı veren tüm öğretim elemanlarımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” şeklinde ön söz cümlelerini tamamladı.

İhlas Haber Ajansı

Malatya Çağdaş

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN