Seçer: 'Bunun adı resmen gasptır. Vururum geçerim kardeşim'

MERSİN (İHA) – Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli'de orman alanı ve Hazine arazilerini işgal ederek bahçe yapanlara sert çıktı. Büyükşehir Belediye Meclisinde gündeme gelen Mezitli'de sanayi sitesi yapılması konusu görüşülürken konuşan Seçer, 'Bunun adı resmen gasptır. İstila etmiş orayı. Tutanın elinde kalıyor. Hak sahibi oluyor. Vururum geçerim kardeşim' dedi.

Seçer: 'Bunun adı resmen gasptır. Vururum geçerim kardeşim'
Yerel Haber
MERSİN (İHA) – Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli'de orman alanı ve Hazine arazilerini işgal ederek bahçe yapanlara sert çıktı. Büyükşehir Belediye Meclisinde gündeme gelen Mezitli'de sanayi sitesi yapılması konusu görüşülürken konuşan Seçer, 'Bunun adı resmen gasptır. İstila etmiş orayı. Tutanın elinde kalıyor. Hak sahibi oluyor. Vururum geçerim kardeşim' dedi.

Haber Editörü: Esra APOHAN

MERSİN (İHA) – Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli’de orman alanı ve Hazine arazilerini işgal ederek bahçe yapanlara sert çıktı. Büyükşehir Belediye Meclisinde gündeme gelen Mezitli’de sanayi sitesi yapılması konusu görüşülürken konuşan Seçer, “Bunun adı resmen gasptır. İstila etmiş orayı. Tutanın elinde kalıyor. Hak sahibi oluyor. Vururum geçerim kardeşim” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin 2020 Yılı Ocak Ayı Olağan Toplantısının ikinci birleşimi, Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayında yapıldı. Toplantıda, 14 komisyon raporu, 21 idareden gelen teklif ve 2 gündem dışı olmak üzere 37 madde görüşüldü.

Denizkızı Turizm A.Ş.’nin sermaye artırımı meclisten geçti

İlk olarak komisyon raporlarının ele alındığı meclis toplantısında, daha önce kabul edilmeyerek komisyonlara geri gönderilen, Mersin Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Denizkızı Turizm A.Ş.’nin 10 milyon TL sermaye artırımı ile teklifi bu kez meclis üyelerinin oy birliğiyle geçti.

MHP’li Meclis Üyesi Mehmet Topkara, oylama öncesinde söz alarak, 10 milyon TL sermaye artırımını uygun bulduklarını söyledi. Büyükşehir Belediyesine ait şirketleri belli dönemlerde Şirket Hesaplarını İnceleme Komisyonu olarak inceleme yönünde temenni kararı aldıklarını belirten Topkara, şirketin 12 milyon lira borçla devralındığını, bugün borcun 11 milyon liraya indiğini ifade ederek, “Bu parayı da verdiğimizde şirket düzlüğe çıkacak. Şirketimizin daha başarılı olmasını istiyoruz. Sizin de bu konuda daha hassasiyet göstereceğinize inanıyoruz” dedi.

“Arpalık haline gelmesin”

Başkan Seçer de destekleri için meclis üyelerine teşekkür etti. Bu şirketleri disiplin altına almak için uğraştıklarını dile getiren Seçer, “Dengesi olsun, mali disiplini sağlayalım. Yönetim anlayışımız, oraların ticari bir işletme gibi görülüp para kazanmasından ziyade topluma hizmet versin. Ama çok net ve açık konuşuyorum; ben Cumhuriyet Halk Partisi Büyükşehir Belediye Başkanıyım ama benim siyasi görüşümün ya da partimin elemanlarının da arpalığı haline gelmesin. Maalesef böyle tablolar görüyoruz. Biz şirketi devraldığımızda 12 milyon 283 bin TL borcumuz vardı. Bir kış sezonu boyunca hiç işe gitmeden, çünkü sezon yok, bunlar sezonluk işler, gereksiz yere personel alınmış. Bu gerçekleri sizler biliyorsunuz. Ben burada yalan söylüyorsam defterler orada. Siz denetliyordunuz. Böyle bir sorunla karşılaştık ve düzenlemeler yaptık. Buyurun, kimler çalışıyor, kaç kişi çalışıyor, gidip denetleyebilirsiniz. Bir düzene girmeye uğraşıyoruz biz de. Borç, 11 milyon TL’ye düşmüş. Yani 1 milyon 200 bin TL’lik bir azalma var ama diğer taraftan 3 milyon 300 bin TL’lik de demirbaş alımı var. Emirler Kent Ormanına kira ödemişiz. Bu yılki cirosundan ödenmiş. Kullanılmıyor, geri devrettik. Diğer taraftan 170 bin lira personel hareketlerinden dolayı tazminat ödemişiz. 2 milyon 752 bin lira da yatırım, demirbaş ve mal alım ödemeleri yapılmış. Toplamda 3 milyon 300 bin TL. Bu parayı borçlardan düştüğünüz zaman borçları 7,5 milyon TL’ye kadar düşürmüş olacaktık” diye konuştu.

“Çocuk eğitimi bölümü mezunlarına ihtiyacımız var. Eleman alacağız”

İdareden gelen teklifler arasında yer alan Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Mersin Üniversitesinden eğitim ve danışmanlık hizmeti alması için Başkan Seçer’e yetki verilmesini içeren teklif, direk oylamaya sunuldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Seçer, eğitim alma çerçevesinde Mersin Üniversitesi ile protokol imzalayacaklarını söyledi. Mecliste kreşlerle ilgili fiyatların onanması dolayısıyla teşekkür eden Seçer, kreşleri faaliyete geçirecekleri bilgisini verdi. Bu çerçevede eleman alımı da yapıldığını söyleyen Seçer, “Tamamen objektif koşullarda çocuk eğitimi bölümü mezunları alındı. Hatta varsa referans olacağınız varsa gönderin. İhtiyacımız var, bulamıyoruz. Biz, tavizsiz bu konuda eğitim almış insanlarla yürümek istiyoruz. Eksiğimiz de var. iş arayan varsa, gönderebilirsiniz. Biz ilana da çıktık, müracaat edenler sınırlı. Bunların eğitimine ihtiyacımız var. üniversite tarafından yapılmasını istiyoruz. Bundan dolayı oylarınıza sunacağım” ifadelerini kullandı.

Teklif, meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

Eski Tıp Fakültesi Hastanesi binası öğrenci yurdu, kreş ve mesleki eğitim merkezi olacak

Gündem dışı maddelerden üniversite öğrencilerinin ve diğer öğrencilerin barınmalarını karşılamak amacıyla Gülnar’da öğrenci yurdu açılması ile merkez Akdeniz ilçesinde yıllardır atıl durumda bulunan eski Tıp Fakültesi Hastanesi binasının da mesleki eğitim merkezi, kreş ve yurt olarak kullanılması için Mersin Üniversitesi Rektörlüğünce Büyükşehir Belediyesine 8 yıl süreyle tahsis edilmesine ilişkin teklif de meclis üyelerinin görüşüne sunuldu.

Seçer, teklife ilişkin açıklamasında, şunları söyledi:

“Mersin Üniversitesinin Gülnar’da bir yurdu var. Rektörle yaptığımız temaslar neticesinde Büyükşehir Belediyesi olarak burayı işletme konusunda bir karar vardık. Burayı bize tahsis edebileceklerini söylediler. Aramızda protokol yapacağız. Üniversitede okuyan öğrencileri orada barındıracağız ama çevre kırsal mahallelerden ilköğretim, lise düzeyinde öğrencilerimizin de orada barınmalarını sağlayacağız. Öte yandan, eski Mersin Üniversitesi Hastanesi binası şu anda atıl durumda. Orada da yine meslek edindirme merkezi yapacağız. Yurt ve kreş olarak düzenleyebiliriz. O binanın da bize 8 yıllığına t