Sağduylu Olmalıyız - Resul ÖZBEY

Sağduylu Olmalıyız


Türkiye’nin içerisinde olduğu kaos ortamının, durup dururken olmadığını biliyoruz bilmesine de, sebebini araştırdığınız da insanın adeta dudağı uçukluyor. Avrupa ve ABD halklarının yakaladığı maddi imkânların bolluğu onların kalplerini kör, insanlıklarını yok ederken, Türkiye’nin ve İslam aleminin yakalamaya çalıştığı on paralık refahı, aynı batı bu insanlara çok görüyor. Acaba korkuları ve endişeleri nedir? 
 Neden özellikle terör denilen belâ tarih boyu asla insanlığın tadını bir türlü yaşayamayan Ortadoğu coğrafyası insanlarına, her defasında Kürtleri kullanıp  çağlar boyu medeniyet sahibi olmuş  Arapların, Türklerin ve Acemlerin hayatlarını zindana çeviriyorlar. Neden hep ve her zaman Kürt kavmi Hıristiyan, Musevi ve batı ajanlarının oyuncağı ve maşası oluyor. Batı’nın ve İsrail’in endişesi, korkusu nedir.

Türkiye’nin son fotoğrafına baktığınız da özellikle son on yılda ekonomi, teknoloji ve askeri araç gereç ile savunma sanayiinde yaptığı atılım, Bilgisayar ve elektronikteki yakaladığı çizgi, bölge insanları ile kurmaya çalıştığı hatta kurduğu ekonomik ve ticari ilşikiler Batı’nın ve İsrail’in(ABD dahil) korkulu rüyalar görmesine sebep oluyor.

Yani Türkiye için “Artık siz de fazla olmaya başladınız” demeye getiriyorlar. Bu oyunda da “Kötü adamlar” rolü oynayabilecek bölgenin en müsait kavmi ise Kürtler kolayca kullanılıyor. Ermeni idealleri de saman altından cabası tabii. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti’ni teröre hedef yapan unsurlar. 

Çözüm sürecinde PKK sınır dışına çıkma taahhüdünde bulunduğuna göre, bu konuda, en azından görünürde oldukça büyük bir mesafe kat edilmiş gibi. Ancak PPK  Bunun Tersini yaptı Dağda kalmadıkları gibi şehirlerin her tarafına yerleştirdiler militanlarını Seçimde zaten insanlarımız bir Tayip Erdoğan düşmanlğı almış başını gidiyor.Dünya görüşü farklı ideoloji farklı insanlarımız Başkanlık sistemi gelmesinde ne oluyorsa olsun zihniyeti HDP barajı aşması için elinde geleni yaptılar.Bu gün HDP barajı aştı bu kadar oy beklemiyorlardı onlarda ne oldum delisi oldular.Bugün  her tarafta şehit haberlerimiz geliyor.

Öncelikle sürekli takıldığım bir konuyu paylaşmak istiyorum. Bazı çevrelerin ifade ettiği gibi sorunun temelinde Kürtlere bu zamana kadar bir kısım haklarının verilmeyişi yatıyorsa, PKK ile neden görüşülüyor? PKK Kürtlerin meşru temsilcisi midir? Eğer sorun hak yoksunluğu ise, bu zamana kadar hangi haklar verilmemişse verilir ve mesele hallolur. Üstelik kendisini Kürt Halkının temsilcisi olarak ilan eden bir siyasi parti var ve Mecliste temsil ediliyor. Mutlaka bir temsilci ile görüşülecekse bu siyasi parti ile görüşmek yetmez mi?
Terörü bitirmek için Kürtlerle ya da meşru temsilcileriyle değil de terör örgütü ile müzakere edilmesi, bu mantıkla olaya yaklaştığımızda terör örgütünü kendi elimizle meşrulaştırmak anlamına gelmiyor mu? Bu ihtimalde ABD ve Avrupa ülkeleri PKK’yı terör örgütü listesinden çıkardıklarında onlara söyleyecek sözümüz olabilir mi?

Şüphesiz PKK kendisini Kürtlerin temsilcisi olarak görüyor ve göstermek istiyor. Ancak şu sorunun cevabını veremiyor: Madem Kürtlerin haklarını savunmak için silaha sarıldınız, o zaman yıllarca neden Kürt köylerini basıp çoluk çocuğa varıncaya kadar katlettiniz? Neden bölgedeki Ermeni köyleri değil de Kürt köyleri basıldı? Neden köylüler evlerini köylerini terk etmeye zorlandı? Neden bölgeye hizmet götürmeye çalışan insanlar öldürüldü, kaçırıldı, iş makineleri yakıldı Şüphesiz PKK Kürtlerin temsilcisi değildir, olamaz da… Kürtlerin dostu, asla olamaz. Amacı Kürtlerin haklarını savunmak da değildir. Amaç hepimizin çok iyi bildiği gibi bir kısım dış güçlerin taşeronluğunu yapmaktır.
Kürtlerin bu zamana kadar haksız yere mahrum bırakıldıkları bir takım hakları varsa bu haklar yine Devlet tarafından verilecektir, verilmelidir. Ama sorunu çözeceğiz derken yanlış söylemlerle, bilerek ya da bilmeyerek, PKK’yı tam da istediği bir konuma oturtmamak gerekir.

malatyasurmanset44@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
Esenlik p