malatya sağlık haberleri,ilçe sağlık haberleri

Sağlık

Malatya internet haber sitesi Malatya Çağdaş ile Malatya ve İlçe sağlık haberlerine, Malatya, sağlık ve yaşam haberlerine ulaşın.

Sağlık Haberleri

Osmaniye'de gıda zehirlenmesi şüphesiyle 32 öğrenci hastaneye kaldırıldı

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde kız yurdunda kalan 32 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesi ile hastaneye kaldırıldı.

Dalmış: 'Ciltteki siyah noktalara elveda diyebilirsiniz'

Dalmış Beauty işletmecisi ünlü modacı Mehmet Sait Dalmış, siyah noktalardan kurtulmanın en iyi yolunun daha kolay yıkayabilmeniz için gözenek içindeki kalıntıları gevşetmeye yardımcı olacak bir peeling ovma veya maske kullanmak olduğunu söyledi.

Sağlıkçılara afet eğitimi

Birçok bölgesi birinci derecede deprem kuşağında bulunan Malatya'da afet eğitimine ağırlık veriliyor.

Göz problemleri okul başarısını etkiliyor

Gaziantep Özel ANKA Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Hakim, göz probleminin çocuğun gelişimini, okul başarısını ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyebileceğini belirterek, görme kusurlarının erken teşhisinin tedaviye daha hızlı cevap vermesi nedeniyle çok önemli olduğunu ifade etti.

Psikiyatri Uzmanı Dönmezler, SANKO'da

Psikiyatri Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Dönmezler, SANKO Üniversitesi Hastanesinde hasta kabulüne başladı.

Yeni hastanede ilk doğum heyecanı

Malatya'da depreme dayanıksız olması nedeniyle yıkılıp yeniden yapılan ve 21 Haziran 2022'de hasta kabulüne başlayan 300 yataklı Battalgazi Devlet Hastanesinde ilk doğum gerçekleşti.

Kalp hastalıklarında risk faktörlerine dikkat etmek hayat kurtarıyor

Medline Adana Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuna Katırcıbaşı, 'Genetik etkenler, yaş ve cinsiyet haricinde kalp damar hastalıkları için risk oluşturan faktörler düzelterek ölümleri azaltmak mümkün' dedi.

Prof. Dr. Ergün Seyfeli: 'Düzenli kontrol kalp krizi riskini düşürüyor'

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ergün Seyfeli; dünyada bir numaralı ölüm sebebinin kalp ve damar hastalıkları olduğuna dikkat çekerek, 'Sigara, şeker ve tansiyon hastalarını sıkı kontrol ettiğimizde kalp krizi ya da kalp hastalığına yakalanma oranlarını yüzde 40'lara yakın azaltabiliriz' dedi. Türk toplumunun yüzde 70'inin hareketsiz olduğunu belirten Prof. Dr. Seyfeli 'Kalp hastalığı risk faktörlerini ortadan kaldırmakta çok önemli, ucuz, etkili ve temel bir yöntem var: Yaşam stili değişikliği. Bunun da iki temel unsuru; bir tanesi egzersiz diğeri de beslenmedir' dedi.

Sivassporlu Ahmed Musa, Kayseri'de ameliyat oldu

Süper Lig ekiplerinden Sivasspor'un forvet oyuncusu Ahmed Musa, Ankaragücü karşılaşmasında geçirdiği sakatlık sonrası Acıbadem Kayseri Hastanesi'nde ameliyat edildi.

Göz hastalıkları uzmanından prematüre bebekler için uyarı

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Sızmaz, prematüre bebeklerde meydana gelen 'Prematüre retinopatisi (ROP)' rahatsızlığının, mutlaka uygun şekilde takip edilmesi gereken bir göz sağlığı sorunu olduğunu söyledi. Bu hastalığın önlenebilir bir körlük nedeni olduğunu belirten Prof. Dr. Sızmaz, tedavi edilmezse mutlak görme kaybına neden olabileceğini dile getirdi.

İpekyolu İlçe Sağlık Müdürlüğünden 'Avrupa Spor Haftası' etkinliği

Van'ın İpekyolu İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından İpekyolu Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle, 'Avrupa Spor Haftası' etkinliği düzenlendi.

Sağlık için doğada buluştu

Şehitkamil Belediyesi tarafından Avrupa Spor Haftası dolayısıyla gerçekleştirilen 'Doğa Yürüyüşü' programına yüzlerce kişi katıldı. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, 'Bizim amacımız, burada bir farkındalık oluşturmak. Bizleri yalnız bırakmadığınız için, bu farkındalığa destek verdiğiniz için tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum' dedi.

Kış öncesinde 'şifalı' öneriler

Kayseri'de aktarlık yapan Muhammed Hanzala Altun, vatandaşların soğuk havalarda kış çayı tarzında doğal ürünlerin karışık olarak bir arada tüketilmesi gerektiğini söyleyerek, 'Doğada her hastalığın şifa kaynağı var' dedi.

Böbrek taşı tedavisinde thulium fiber teknolojisi

SANKO Üniversitesi Hastanesi bölgede ilki gerçekleştirdi. Yeni teknolojilerle sağlıkta referans merkezi konumuna gelen hastanede böbrek taşı tedavisinde Thulium Fiber Lazer Cihazı kullanılmaya başlandı.

85 yaşındaki kadının rahminden 25 santimlik kitle çıkartıldı

Gaziantep'te yaşayan 85 yaşındaki Keteyün Yüksel, rahminde yer alan 25 santimetrelik kitle Medical Point Gaziantep Hastanesinde başarılı bir ameliyatla çıkarıldı.

Tırnak bakımı yapılmayan büyükbaşların süt verimi düşüyor

Büyükbaş hayvanlarda et ve sütten ekonomik kayıplar yaşanmaması için yılda 1 kez hayvanların tırnak bakımının yapılması gerektiği vurgulanıyor.

Çocuklarda bağışıklığı güçlendirmek için tüyolar

Uzmanlar, okulların açılmasıyla birlikte yaz tatili döneminde değişen alışkanlıkların çocuklarda uyum sürecini etkileyebileceğini belirterek uyarılarda bulundu.

İşlev görmeyen böbreği başarılı ameliyat ile alındı

Karın bölgesinde şişlik, şiddetli ağrı, idrarda kanama ve tansiyon yüksekliği gibi şikayetlerle Gaziantep Özel ANKA Hastanesi'ne başvuran hastanın muayene bulguları neticesinde böbreğinin işlev göremez hale geldiği tespit edildi. Hasta için hayati tehlike oluşturan böbrek, gerçekleştirilen Laparoskopik Nefrektomi (Kapalı Böbrek Ameliyatı) ile alındı.

Dr. Ayşe Dişli Gürler: 'HPV aşısı rahim ağzı kanserinden koruyor'

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ayşe Dişli Gürler, rahim ağzı kanserinin aşı ile korunabilen tek kanser türü olduğuna dikkat çekerek 'Smear ve HPVDNA testleriyle rahim ağzı kanseri erken teşhis edilebilir. Erken teşhis ise tedavi başarısını artırır' dedi.

Toplam 6328 haber.

Malatya sağlık haberleri, Malatya korona virüs haberleri, Malatya Eğitim Araştırma ve Turgut Özal Araştıma Hastanesinden Malatya Çağdaş sağlık haberleri burada.