Bilim ve Teknoloji

Yakıt pillerinde yerli üretimle enerjide dışa bağımlılığa son Yakıt pillerinde yerli üretimle enerjide dışa bağımlılığa son
Sağlık alanında milli iş birliği Sağlık alanında milli iş birliği
Yerli video konferans ürünü 'HAVELSAN Diyalog' Mayıs'ta kullanıma sunulacak Yerli video konferans ürünü 'HAVELSAN Diyalog' Mayıs'ta kullanıma sunulacak
Covid-19'a karşı pandemi yönetim sistemi Covid-19'a karşı pandemi yönetim sistemi
51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Malatya'da başladı 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Malatya'da başladı
Malatyalı öğrenciler geleceğe hazırlanıyor Malatyalı öğrenciler geleceğe hazırlanıyor
Öğrencilere sosyal medya kullanımı uyarısı Öğrencilere sosyal medya kullanımı uyarısı
Yeni Nesil EO/IR Hedefleme Podu Geliştirilmesi Çalıştayı Yeni Nesil EO/IR Hedefleme Podu Geliştirilmesi Çalıştayı
Bilim heyeti, Antarktika Türk Üssü'ne ulaştı Bilim heyeti, Antarktika Türk Üssü'ne ulaştı
Sanal gerçeklik laboratuvarı kuruyor Sanal gerçeklik laboratuvarı kuruyor
Teknoloji devi kurumsal ürünlerini tanıttı Teknoloji devi kurumsal ürünlerini tanıttı
Jeotermal kuyularına pompa desteği Jeotermal kuyularına pompa desteği
Giresun'da Teknopark için imzalar atıldı Giresun’da Teknopark için imzalar atıldı
Yaralı kulaklı orman baykuşu tedavi altında Yaralı kulaklı orman baykuşu tedavi altında
Şehrin 20 farklı noktasına konulan yemlikler hayvanların gıda ihtiyacını karşılıyor Şehrin 20 farklı noktasına konulan yemlikler hayvanların gıda ihtiyacını karşılıyor
Bitkin ve yürüyemez halde bulunan kurt, tedavi altına alındı Bitkin ve yürüyemez halde bulunan kurt, tedavi altına alındı
Doğa harikası Hamsilos, halka bırakıldı Doğa harikası Hamsilos, halka bırakıldı
Çevre mühendisleri 'Sıfır Atık Projesi' eğitimlerine başladı Çevre mühendisleri 'Sıfır Atık Projesi' eğitimlerine başladı
DSİ tarafından Giresun Aksu Vadisi'ne yapılan rekreasyon ve rehabilitasyon projesi tamamlandı DSİ tarafından Giresun Aksu Vadisi'ne yapılan rekreasyon ve rehabilitasyon projesi tamamlandı
Sivas'ta yaban hayatı unutulmadı Sivas'ta yaban hayatı unutulmadı
Bilim ve Teknoloji Haberleri

Yakıt pillerinde yerli üretimle enerjide dışa bağımlılığa son

Atılım Üniversitesi Hidrojen Enerjisi ve Yakıt Pilleri Araştırma Laboratuvarı'nda Proton Değişim Membran (PEM) yakıt pilleri için uzun ömürlü, yüksek performanslı ve ticari membranlara alternatif olabilecek daha düşük maliyetle membran ve katalizör yapıları geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yılser Devrim, 'Ülkemizde ilk defa yüksek sıcaklık PEM yakıt hücresi teknolojisi tamamen yerli imkanlar ile geliştirilmiş ve hazırlanan sistemde hem elektrik üretilmesi hem de daha ucuz ve verimli ısınma sağlayan kojenerasyon uygulaması yapılmıştır' dedi.

Sağlık alanında milli iş birliği

ASELSAN ve Bıçakcılar, açık kalp ameliyatlarında kullanılan kalp akciğer makinesini milli olarak geliştirmek için ortaklık anlaşması imzaladı.

Yerli video konferans ürünü 'HAVELSAN Diyalog' Mayıs'ta kullanıma sunulacak

HAVELSAN tarafından yerli ve milli imkanlarla güvenli bir video konferans ürünü geliştirildi. HAVELSAN Diyalog adıyla Mayıs ayı içerisinde kullanıma sunulacak ürün, özellikle uzaktan çalışma koşullarında yüksek güvenlik sağlayacak.

Covid-19'a karşı pandemi yönetim sistemi

Aniventi AŞ, ABD Savunma Bakanlığı Hava Kuvvetleri'nin silah ve mühimmatlarını çip ile takip etmesinin ardından iş ortağı Viaveri Teknoloji ile dünyanın bir numaralı problemi haline gelen Covid-19'a karşı pandemi yönetim sistemi geliştirdi.

51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Malatya'da başladı

Lise öğrencilerini bilimsel çalışmalara teşvik etme amacıyla düzenlenen 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Malatya'da başladı. 4 gün sürecek olan yarışmada dereceye giren projeler ise Türkiye'yi uluslar arası arenada temsil edecek.

Malatyalı öğrenciler geleceğe hazırlanıyor

Malatya'da öğrenciler, geleceklerine yön verecek teknoloji eğitimleri alıyorlar.

Öğrencilere sosyal medya kullanımı uyarısı

Malatya'da güvenlik güçleri tarafından öğrencilere yönelik düzenlenen seminerde, 'Sosyal Medya ve İnternet Bağımlılığı' konusunda önemli uyarılarda bulunuldu. Uzmanlar, özellikle sosyal medya bağımlığının her geçen gün arttığını belirterek, yapılan paylaşımlarda dikkatli olunması istenildi.

Yeni Nesil EO/IR Hedefleme Podu Geliştirilmesi Çalıştayı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve ASELSAN tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer güvenlik güçlerinin katılımı ile ASELSAN'da 'Yeni Nesil EO/IR Hedefleme Podu Geliştirilmesi Çalıştayı' gerçekleştirildi.

Bilim heyeti, Antarktika Türk Üssü'ne ulaştı

Türkiye'nin Antarktika'ya düzenlediği 4. Bilim Seferi kapsamında yola çıkan ekip, geçici Türk Bilim Üssü'nün bulunduğu Horseshoe Adası'na ulaştı. Sefer Lideri Prof. Dr. Ersan Başar, zorlu koşullar altında gerçekleşen seyahatin ardından kıtaya ayak bastıklarını ve bilimsel faaliyetlerin başladığını söyledi.

Sanal gerçeklik laboratuvarı kuruyor

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), TOBB ETÜ Ebuliz VR-AR Mükemmeliyet Merkezi ile Diyarbakır'da pilot mesleki eğitimde sanal gerçeklik ile eğitim içerikleri oluşturmak için işbirliği sağladı.

Teknoloji devi kurumsal ürünlerini tanıttı

Türkiye pazarına büyük önem veren Asus, kurumsal firmalara yönelik hazırladığı ürün serisinde yer alan dizüstü, masaüstü ve hepsi bir arada (All-in One) bilgisayarlarını İstanbul'da düzenlediği toplantıda tanıttı.

Jeotermal kuyularına pompa desteği

Kütahya'nın Simav ilçesindeki jeotermal kuyularında su seviyelerinin ve basınların düşmesi sebebiyle pompa desteği yapıldığı belirtildi.

Giresun’da Teknopark için imzalar atıldı

Giresun'un Bulancak ilçesindeki 2. Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulması kararlaştırılan Teknopark'ın ana sözleşmesi Giresun Üniversitesi'nde yapılan Kurucular Kurulu toplantısında imzalandı.

Yaralı kulaklı orman baykuşu tedavi altında

Ordu'nun Ünye ilçesinde yaralı olarak bulanan kulaklı orman baykuşu tedavi altına alındı.

Şehrin 20 farklı noktasına konulan yemlikler hayvanların gıda ihtiyacını karşılıyor

Amasya'nın Suluova İlçe Belediyesi tarafından cadde, sokak ve parklar ile sokak hayvanlarının kümelendiği bölgelere konulan yemlikler, soğuk kış gününde sokak ve yaban hayvanlarının gıda ihtiyacını karşılıyor.

Bitkin ve yürüyemez halde bulunan kurt, tedavi altına alındı

Sivas'ta vatandaşlar tarafından bitkin ve yürüyemez halde bulunan kurt, tedavi altına alındı.

Toplam 1006 haber.