İnsanca Yaşamayı Aramalıyız - Resul ÖZBEY

İnsanca Yaşamayı Aramalıyız


Yaşam, acısıyla tatlısıyla ne tez geçiyor. Zamanın değerini bilmek, her anı insanca, sevgiyle, saygıyla, barış içerisinde, mutlu yaşamak gerek.
 
Daha iyi, insanca mutlu yaşamanın yol ve yöntemlerini aramak, daha iyi yaşam koşulları oluşturmak,  bireysel ve toplumsal çalışmalarımıza bağlıdır.
 
Elbette,  insanca yaşam şahsa, yöreye, zamana, topluma göre değişirse de tüm insanlığın kabul ettiği her zaman ve her yerde,  her insan için geçerli,  insanca yaşamak ölçü, anlayış, norm ve değerleri vardır.  Hukuki, ahlâki, dini, felsefi, ticari, siyasi, edebi nitelik taşıyan, tüm insanlığın yararına olan insanlık değerlerini geliştirmek,  saygı göstermek her bireyin insanlık görevidir.
 
Kendisine ve topluma saygılı, görev ve sorumluluklarını bilen, temiz insanların oluşturduğu toplumlarda, herkes insanca ve mutlu yaşamak olanağını bulur.
 
İnsanlık var olduğu tarihten beri düşünürler, bilginler, filozoflar, sanatkarlar, insanlara,  insanca yaşamanın yol ve yöntemlerini, yasalarını, ilkelerini, prensiplerini öğretmeye, yol göstermeye çalışmışlardır.  Bu bilgilerden yararlanmak bizlerin daha akıllı, daha erdemli, daha mutlu yaşamamızı sağlayacak önemli unsurlardır.
 
Birey,  özgür iradesiyle ve sorumluluk bilinciyle sürekli kendisini geliştirmeye,  daima iyiye, doğruya, yararlıya yönelmeli ve iyi işler yaparak mutlu yaşamaya çalışmalıdır. Aynı şekilde çocuklarımızı ve gelecek kuşaklarımızı da iyi insan olarak yetiştirmek, insanca yaşamanın yol ve yöntemlerini, yasalarını, kurallarını öğretmek zorundayız.
 
En önemlisi bir insan,  kendisini olduğu gibi diğer insanların da iyiliğini.  Yararını düşünmelidir. Sadece, düşünmek yetmez, kendisi ve toplum için iyi ve yararlı gördüğü bilgilerini, düşüncelerini olanakları ölçüsünde uygulamaya çalışmalıdır.
 
Unutmayalım ki,  ne kadar çok insanı mutlu yaşatacak maddi ve manevi koşulları oluşturursak o kadar iyi insan, yararlı insan, mutlu insan oluruz. Hele, hiçbir karşılık beklemeden insana ve topluma yapılan iyilik en iyi, en yüce iyiliktir.
 
Elbette ki, insanların daha mutlu yaşama arayışları, çabaları,  insanlar var oldukça devam edecektir.  Çünkü evrende hiçbir şey aynı kalmaz, sürekli değişim ve gelişim doğa yasalarının gereğidir.  Özgürlük, güven, refah,  yaşanabilir güzel bir sosyal ve doğal çevre, temiz hava, temiz gıda, temiz su,  güvenilir kaynaklar, uygun araç gereç, sağlıklı barınak, yol, park, bahçe, kütüphane, tiyatro, okul,  modern yerleşim yerleri… İnsanın mutlu yaşamasını sağlayacak en önemli etkenlerdir.
 
Aslında, insanca yaşamak,  doğru bilgi ve beceri edinerek, çalışarak, üreterek, kimseye zarar vermeden,  yararlı, sağlıklı,  yasalara,  güzel ahlâk prensiplerine uygun, kısaca iyi insan olarak  yaşamak demektir.
 
Kendimize, ailemize, ülkemize ve tüm insanlığa yararlı olmak istiyorsak; öncelikle kendimizi iyi eğitmeliyiz. Tarihte yaşamış ve yaşayan bilgin ve Bilim adamlarının fikirlerinden yararlanmalıyız.  Aklımızı ve düşüncelerimizi doğru ve erdemli kullanmalıyız. En iyi yaşamanın erdemli, güzel ahlâklı yaşamak olduğunu unutmamalıyız.

malatyasurmanset44@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
Esenlik p